2024. október 14., hétfő

TANULNI, TANULNI, TANULNI?



Nézegettem az egyetemek aktuális rangsorát a világban.
A Times Higher Education World University Rankings 2025-ös  listáján kívül valószínűleg vannak más szempontok szerint más eredményt felmutató értékelések is, de nemzetközileg ez kétségkívül az egyik leginkább hitelesnek elfogadott munka.
115 ország és régió több mint 2000 felsőoktatási intézményét vizsgálták. A rangsorolásnál 18 teljesítménymutatót vettek figyelembe, öt kategóriában: az oktatás, a kutatási környezet, a kutatás minősége, a nemzetközi kilátások és az ipar területén – írja az Economx.
Érdekes olvasmány, ha az ember időt szán rá, és kicsit elkeserítő, hiszen nemhogy Magyarország, de még földrészünk is eléggé alulreprezentált, ha azangolszász egyetemeket kihagyjuk.
Érdekes viszont, hogy a kínai egyetemek rendkívül jól teljesítenek, természetesen csak addig.míg Tajvan körül fel nem forrósodik a helyzet, hiszen bátran prognosztizálhatjuk, hogy ez esetben Kína is úgy jár, mint Oroszország, melynek egyetemei közül egyedül a Lomonoszov egyetemmel találkoztam, nem túl előkelő helyen és szürkével szedve - nem hivatalossá téve a helyezést.
Az orosz alapkutatások világhírűek, az oktatás is magas színvonalú, tanúsítja ezt nem egy eredményük. 
Mégis, ha valaki száz méteres futásban tíz nétert ver rá a mezőnyre, az értékelhetetlen, ha orosz.
Ez ugyan etnorasszizmus, de ha az angolszász világ és csatlósik alkalmazzák, akkor ez politikailag teljesen korrekt.
Vicces.


Tulajdonképpen a lista a világ mai helyzetét tükrözi, ez is átpolitizált. mint ma minden a világban, de ez a lista is azt tükrözi, hogy a világ változóban van.
Sajnos, számunkra nem kedvező ez a változás, mert lassan mozduló nép vagyunk, és a szakadék köztünk és a világ élvonala között egyre szélesedik
A magyar egyetemek nem teljesítenek túl jól, még európai viszonylatban sem.
Viszont jó diáknak lenni Budapesten, 
e tekintetben a főváros Európában a negyedik.
Hazai keresletünket egyetemeink diplomások tekintetében úgy-ahogy kielégítik, de a globalizálódó világban ez sajnos kevés, hiszen az emberek a különféle listákban bíznak, és ha valaki állásajánlatot kap a nemzetközi munkaerőpiacon, akkor bizony előtte megnézik, hogy hol végzett.
Nagyon sajnálatos, hogy saját magunk ellenségei vagyunk, erre legjobb példa a Fudan Egyetem hazai pályafutása.
A sanghaji egyetem lenne az első kínai egyetem külföldön, és éppen nálunk, Buidapesten.
Az egyetemek világrangsorában a 36, helyet foglalja el, holtversenyben a londoni King's College-al.
Végre lenne egy világszínvonalú oktatási intézményünk, de  - úgy t5ünik - nekünk nem kell, mint ahogy nem kellett a CEU sem, mely azért Bécsnek megfelelt.
Igaz, az egy élhetetlen, koszos város a tiszta hülye Lázár miniszter szerint.
Nem kell nekünk ellenség, mi önkiszolgálók vagyunk!


Aki - jó értelemben vett - karriert szeretne építeni, az, ha csak a legkisebb anyagi lehetősége is nyílik rá, elmegy külföldre tanulni - és esetleg élni is.
Ez a tehetségek olyan pazarlása, mely beláthatatlan következményekkel járhat a jövöben, hiszen az út innen már csak lefelé vezet.
Kölönösen akkor amikor egyetemeinket Fidesz-hű vazallusok alá szervezték, ismét csak politikai szempontokat helyezve előtérbe.
Legjobb helyezése a Semmelweiss Egyetemnek van, a rangsorban úgy a kétszázhetvenedik helyen találjuk, a többirőlmmeg - ilyen szempontból - nem is érdemes beszélni.
És ez csak a jéghegy csúcsa, hiszen az egész oktatási rendszerünk recseg-ropog, gyerekeink az óvodától az egyetemi felvételiig hátrányos helyzetben vannak az azacsony színvonalú oktatás és a többség anyagi helyzete miatt.
A társadalom meg ezt is tűri, mint oly sok minden mást, és nem veszi btudomásul, hogy éppen gyermekei és az ország jövöjét dobja kútba.


Itt lenne az ideje kicsit elspekulálni ezen...


:O)))




2 megjegyzés:

góbé írta...

"Itt lenne az ideje kicsit elspekulálni ezen..."

Akinek hatalma van hozzá nem érdeke, akinek érdeke, nincs hozzá hatalma...

anteus írta...

Elspekulálni? Mivel???