2025. március 10., hétfő

GYURCSÁNY NEGYVENKÉT PONTJA - DE KINEK?

 


Hosszú, mint a vonatfütty. És ezért sűrű elnézéseket kérek, az alapanyag, ugye...
De ez lenne a legnagyobb baja....Gyurcsány alapot vetett, a szokásos jó politikai ütemérzékkel, miközben a DK tagságának egy része új messiás után nézett, Orbán meg kiszolgálta őket.
Ő már ha veszít is, nyer, hiszen a vagyon biztonságban van, hát most majd lesz a marhabőr pénztárcája mellé egy selyem-szütyője is, már csak, nehogy kisemmizzék a keservesen összelopott vagyonból.
Gyurcsány meg tanácstalan, mint Szálasi a főtárgyaláson, ezért aztán elkezdett írni, építve a hazánkban jól bejáratott ruszofóbiára.
Talán jobban jártunk volna, ha ismét szakácskönyvet ír, melyben meglelhettük volna kedvenceinket: Aprópecsenye kolostormalacból, vagy Orbán kedvence -  szopottgombóc magyar módra, esetleg karikára vágott lójava Lázár módra...
Én kérek elnézést a poszt hosszáért, a mennyiség így csap át a minőség hiányába, mint ezt a klasszikusok tanították...

Talán akkor először az alapvetés:
"Ha minden kesze meg kusza, ha minden összecsomósodik, akkor próbáljuk kibogozni a szálakat!
1. Ukrajna önálló állam? Igen.
2. Egy önálló állam, dönthet saját sorsáról? Igen, már amennyiben hiszünk az államok szuverenitásában és a népek önrendelkezésének elvében. (lásd: 1648, Vesztfáliai béke; 1918, wilsoni elvek, de most ne menjünk bele!) Szerintünk minden nemzetközi irománytól függetlenül, az embereknek és államaiknak joguk van dönteni önmagukról.
3. Oroszország elismerte, hogy Ukrajna önálló állam, és elfogadta, hogy joga van önállóan dönteni saját sorsáról? Igen.
4. Oroszország mindezt írásba is adta? Igen.
5. Egyszer? Nem. Ötször.
6. Oroszország ennek ellenére megtámadta Ukrajnát? Igen.
7. Van (a nemzetközi jogban) elfogadható magyarázat arra, hogy Oroszország megtámadott egy általa is függetlennek tekintett országot? Nem ismerünk ilyen magyarázatot.
8. De Oroszország szerint Ukrajna az orosz érdekszféra része, és ez alapján Ukrajna nem dönthet saját belátása szerint arról, hogy milyen nemzetközi szövetségi rendszerhez csatlakozik. Elfogadható ez az orosz álláspont?
9. Szerintünk nem. Mert ez az álláspont azt jelenti, hogy Ukrajna szuverenitását alá lehet (kell) rendelni Oroszország szuverenitásának. Ráadásul 1975-ben az egykori Szovjetunió is aláírta a Helsinki Záróegyezményt, mely szerint a nemzetközi kapcsolatokban a „szuverén egyenlőség elvét” kell alkalmazni. A tévedések elkerülése érdekében jegyezzük meg, Oroszország nem is olyan régen hivatalos dokumentumban erősítette meg, hogy érvényben levőnek tekinti a Helsinki Záróegyezményt.
10. Nekünk magyaroknak van vitánk Ukrajnával? Van bizony.
11. Mi ez a vita? Az, hogy az ukrán állam korlátozza a területén élő magyarokat saját nyelvük használatában.
12. Ez egy fontos vita? Igen, szerintünk ez egy nagyon fontos vita. Szerintünk mindenkinek joga van saját nyelve használatára.
13. Ez a vita elég ok-e arra, hogy tétlenül tűrjük, hogy Oroszország fegyveres támadást intézett Ukrajna ellen? Szerintünk nem.
14. Kötelességünk-e segíteni Ukrajnát, hogy megvédje önmagát? Jogilag nincs ilyen kötelességünk akkor se, ha szerintünk mára mindez valójában mégis csak élő joggá sűrűsödött erkölcsi kérdés, mert a segítségnyújtás végső erkölcsi kötelességét az az egyetemes emberi parancs teremti meg, miszerint ne ölj, ne engedj másokat se ölni, óvd az életet, segíts az áldozatnak.
15. Van-e politikai kötelességünk segíteni Ukrajnát, hogy megvédje magát? Szerintünk igen, mert – ahogy mi látjuk - ez Magyarország és Európa alapvető politikai érdeke.
16. Miért? Mert ha megengedjük, hogy Oroszország saját belátása szerint azt támadjon meg katonai erővel, akit akar, akkor előbb-utóbb minden állam ezt fogja gondolni. Ennek a következménye a vég nélküli háborúskodás és szenvedés lesz. Szerintünk Oroszország agresszor, és az agresszort akkor is meg kell állítani, ha (egyelőre?) közvetlenül nem bennünket támad.
17. Szerintünk Putyin a régi Szovjetunió befolyási övezetét akarja helyreállítani, nem véletlenül követelte 2021 decemberében, hogy a NATO menjen vissza az 1997-es határai mögé. Putyin nem csak Ukrajnára, hanem egész Európára veszélyes. Mi ezt gondoljuk, és Orbánt leszámítva ezt gondolják Európa többi országának vezetői is.
18. Ha felismerve érdekeinket segítséget nyújtunk Ukrajna jogos honvédő háborújához, akkor végül nem kerülünk mi is veszélybe? Katonai értelemben nem, minket magabiztosan véd a NATO biztonsági ernyője.
19. És nem katonai értelemben? Minden segítség valamilyen áldozat. Például biztosan pénzbe is kerül. Amit elköltünk Ukrajna megvédésére, az máshol valóban hiányozhat.
20. Az a kérdés, hogy mit és mennyit ér meg saját biztonságunk és Európa biztonsága. Nyilván vita tárgya, hogy mire terjedjen ki a segítség.
21. Milyen segítséget kell nyújtani? Olyat, amire szüksége van Ukrajnának, és olyat, amit a magyar emberek készek megadni.
22. Ez egy trükkös válasz, vagy nem? Nem. Tudomásul kell venni, hogy a magyar választók akaratával szemben nem segíthetünk. Akkor se, ha tudjuk, az emberek véleményét döntően befolyásolja a kormány propagandája, tehát tisztában vagyunk azzal, hogy a közvélemény nem független, nem feltétlenül erkölcs-, és/vagy nemzeti érdek által vezérelt, hanem az a mi esetünkben (is) a kormány által egyoldalúan torzított, szerintünk sok tekintetben mérgezett tartalmakat, ítéleteket tükröz.
23. Orbán kormánya Magyarország nemzeti érdekeiből fakadó politikai kötelessége alapján cselekszik? Megtesz mindent annak érdekében, hogy védje Ukrajnát és büntesse az agresszor Oroszországot? Nem, szerintünk Orbán Viktor kormánya nem a nemzeti érdekeinket védi, sőt, egyenesen elárulja azt, amikor nem védi Ukrajnát, sőt, azt javasolja, hogy Ukrajna engedjen Putyinnak, mondjon le területének egy részéről, és fogadja el, hogy a megcsonkított Ukrajna vezetőjét is Putyin jelölhesse ki.
24. De hiszen a magyar kormány azt mondja, hogy ő csak a béke ügyét képviseli, és - teszi hozzá - a béke a legfontosabb dolog, hiszen minden nap százak hallnak meg ebben a háborúban. Miért nincs igaza Orbánnak?
25. Mert a megtámadott áldozatnak kell dönteni arról, hogy önvédelmi küzdelmét hogyan és meddig folytatja. Orbán a béke jelszavával valójában ahhoz keres tömegtámogatást, hogy Ukrajna adja meg magát Oroszországnak.
26. Fontos lenne tudni, hogy Orbán miért csinálja ezt? Igen, fontos lenne, mert ez esetben sikeresebben küzdhetnénk a szerintünk helytelen, sőt, embertelen, undorító és közveszélyes orbáni politikával szemben.
27. Tudjuk, hogy miért teszi azt Orbán, amit tesz? Talán azért, mert nem ismeri az Ukrajna szuverenitását elismerő nemzetközi szerződéseket? Nyilván nem ezért. Akkor Putyin ügynöke, esetleg csak hasznos hülye, ahogy szokták mondani? Nem tudjuk. Nem tudjuk, hogy a nekünk nyilvánvalónak tűnő nemzetközi jogi helyzettel, az emberi tisztességgel, Magyarország szerintünk egyértelmű politikai, történelmi érdekével szemben mi az oka Orbán magatartásának, árulásának. Mi ugyanis árulásnak tekintjük Orbán magatartását. Tisztességes ország szerintünk Ukrajnának, és nem Oroszországnak segít. Orbán ennek az ellenkezőjét teszi.
28. Ha ez igaz, akkor úgy tűnik, három értelmezési lehetőség van: vagy mi, akik Magyarországot alkotjuk, mi nem vagyunk tisztességesek, vagy a mi kormányunk nem tisztességes, esetleg megtalálta a zsák a foltját, tiszteségtelen népként tisztességtelen kormányunk van? Ez itt a kérdés.
29. De ez így nyilván lehetetlen. Az nem lehetséges, hogy a magyar emberek, úgy valamennyien, vagy akár csak a többségük azt mondaná, hogy hadd haljon az ukrán (meg még fél tucatnyi nem ukrán), hadd ölje őket Putyin, nekünk nincs ehhez közünk, meg különben is, olyan ország, hogy Ukrajna, egyszerűen nincs.
30. Orbán - ezzel a szerintünk áruló magatartással - egyedül maradt Európában. Árulóként is tekintenek rá, kizárta magát és vele együtt (részben) bennünket is, az európai népek erkölcsi, politikai közösségéből. Hogy ennek mikor lesz végletes politikai következménye, például mikor lép ki belőlünk az EU, azt csak találgatni lehet.
31. A kormányfő most népszavazást, vagy annak hazudott nemzeti konzultációt szervez arról, hogy Ukrajna lehessen-e EU-tag. Az ő mostani álláspontja az, hogy Magyarország ezt ne engedje meg.
32. Igaz-e, hogy korábban Orbán ennek az ellenkezője mellett érvelt? Igen. Az uniós vezetők, tehát Orbán is, 2023 decemberében (tehát nem is olyan régen, 15 hónappal ezelőtt, ráadásul akkor, amikor már javában folyt a háború) megállapodtak arról, hogy megkezdik a csatlakozási tárgyalásokat Ukrajnával.
33. De miért teszi fel egyáltalán most ezt a kérdést Orbán? Közvetlenül itt van a napirenden, hogy holnap felvegyük Ukrajnát az EU-ba? Nincs. Tárgyalások vannak, de nincs ember, aki tudná, hogy azok mikor és milyen tartalommal fejeződnek be. Egyszerűen fogalmazva: egyelőre nincs ilyen konkrét kérdés napirenden.
34. Jól értjük, hogy eszerint Orbán előbb akarja az ítéletet, mint hogy vége lenne a csatlakozási tárgyalásnak? Igen. (Ilyenkor szokott jönni a kötelező hivatkozás Bacsó Tanú című filmjére.)
35. Jegyezzük meg, egyébként két szereplő nem áll egyelőre készen arra, hogy Ukrajna belátható időn belül csatlakozzon az EU-hoz: az Európai Unió és Ukrajna.
36. Mi a valóságos célja Orbánnak? Az, hogy ez a kérdés foglaljon le bennünket. Mert így elkerülheti, hogy a vita ne az ország gyötrelmes hétköznapi viszonyairól szóljon (tudják: rettenetes egészségügy, oktatás, infláció, bérek, nyugdíjak, de most nem folytatom), ráadásul végtelenül kínos európai magányosságában azt mutathatja, hogy ő nem tehet semmit, ezt kívánják a magyarok.
37. A vita tárgya nem Ukrajna. A vita tárgya Orbán. Az ő árulása. A vita tárgya, hogy mi is olyan aljasok leszünk-e, mint ő.
38. Mert ami Ukrajnát illeti, abban a mi álláspontunk világos. Putyin gyilkos, háborús bűnös, Oroszország agresszor, Ukrajna áldozat, akinek joga van megvédeni magát. Ha Ukrajna szuverén ország, szerintünk az, akkor neki kell dönteni, hogy meddig és hogyan küzd. Nekünk meg támogatni kell Ukrajnát, ha küzdeni akar.
39. De mindez mostanra része egy sokkal súlyosabb vitának. Trump elnökkel az Ukrajnáról szóló vita szintet lépett. A kérdés már nem csak Ukrajna, a kérdés, hogy milyen világot akarunk.
40. Az erőszakosok, az önzők, a hatalmasok agresszív, mocskos világát, Trump/Putyin/Orbán világát, vagy egy emberibbet. Egy békésebbet. Azt akarjuk, hogy a miénk, hogy mindenkié legyen a világ, vagy azt átengedjük ezeknek az erőembereknek?
41. Elegünk van a demokrácia vég nélküli vitáiból, az emberi jogokra történő hivatkozásból, az emberi méltóság védelméből („ami csak arra jó, hogy a minden őrült deviáns az tehessen, amit akart, azt pusztítson el, amit akar”), és jöjjön végre pár erős ember, legyen rend, és az majd úgy jó lesz? Ha ezt akarják, akkor tessék támogatni Orbánt. Ha önöknek tetszik, amit Trump (Elon Musk) csinál, akkor is támogassák Orbánt. Ha Önök szerint rendben van lerohanni egy szomszédos országot, akkor Orbán az Önök embere. Ha Önök példát keresve Moszkvára emelik tekintetüket és nem Rómára, Párizsra, Londonra vagy Berlinre, akkor menjenek Orbán után.
42. Minden más esetben segítsenek elzavarni Orbánt a francba."
És innen jön a véleményem, miután az írás pontokba lett szedve, iparkodtam igy válaszolni rájuk. 1. Ukrajna önálló állam, mely az önállóságát a Szovjetuniótól kapta, és ebből az alkalomból kinyilvánította örök katonai semlegességét, a katonai tömbökbe lépéstől való tartózkodását és atomfegyvermentességét. 2. Igen, egy állam dönthet saját sorsáról, már amennyiben a döntés megfelel a geopolitikai realitásoknak: Ha nem, viseli a következményeit. Lásd Grenada, Kuba, Vietnam, Venezuela, Szerbia, Koszovó, Chile, Ukrajna, stb.

3. Oroszország elismerte, a semleges, katonai tömbökön kívüli Ukrajnát, , de nem adta hozzájárulását a NATO-ba történő belépéshez, a krími flottatámaszpontok amerikai kézbe történő átjátszásához, az Oroszországot körülvevő támaszpont-rendszer újabb megszorításához.
4 Igen, ezt írásba is adta.
5. Nem ötször, számtalanszor, az ENSZ közgyűlésen is.
6. Nem ennek ellenére támadta meg Ukrajnát, hanem azért, mert sem Ukrajna, sem a Nyugat nem vette komolyan az orosz figyelmeztetést Oroszország önvédelemhez való jogára. A helyzet békés rendezésére irányuló tárgyalásokat és a parafált megállapodást Ukrajna Boris Johnson utasítására nem léptette hatályba. Merkel elismerte, hogy csak azért tárgyaltak az oroszokkal, hogy közben felfegyverezzék Ukrajnát.
7. Példát százat lehet hozni ilyen támadásra és láss csodát, szinte soha nem az oroszok támadtak. A nemzetközi jogot meg a történelem írja, a győztesek érdekeinek megfelelően.  Irak? Líbia? Szíria?
8. Igen, Ukrajna az orosz érdekszférához tartozik, de persze dönthet szabadon, csak akkor viseli a következményeket. Katonait, politikait, gazdaságit.
9.Csak ez az álláspont elfogadható, mert ezt hívják reálpolitikának, a többit illúziónak. A Helsinki Záróegyezmény egyébként az európai határok megváltoztathatatlanságáról is rendelkezett. Koszovó? Olyan a szerbeknek, mint nekünk Erdély.
10. Érdekes nép vagyunk, amikor magyar véreink átjártak hozzánk a nyugdíjért, akkor ukránok voltak. Az ukrán maffia a rendszerváltás hozadéka volt, igaz, azóta leváltottuk a saját maffiánkkal.
11. Nem csak a nyelvhasználatban korlátozták a magyar nemzetiséget, hanem a kultúrában, oktatásban is. Csakhogy magyar nemzetiségű összesen százötvenezer él arrafelé, orosz nemzetiségű meg vagy hat-hétmillió.
12. A nyelvhasználat nem volt gond a Szovjetunió idejében, csak az ukrán fasiszta-nacionalista politika következménye. Akkor ez hogy is van? És akkor még nem beszéltünk a neonáci szabadcsapatok garázdálkodásáról, a tizenkétezer orosz halottról – az orosz támadás előtt.
13. Ne tűrjük tétlenül, hánykódhatunk is, és akkor mi van?
Ez egy testvérharc, jobb ebből kimaradni, mert előfordulhat, hogy a testvérek a belepofázók ellen fordulnak.
14. Szép szavak, szavak, szavak…
Az csak a baj, hogy a világot az érdekek kormányozzák, amelyeket azért jobb, ha egy politikus felismer, különben megy a levesbe.
Az egyetemes emberi parancs meg fikció, a széplelkek vigasza.
Száz évre visszanézve milliók haltak meg, hiába sűrűsödött joggá (már dehogy is sűrűsödött, tettek rá magasról…) az erkölcs. A jog az érdekérvényesítés eszköze, márpedig az erősebb kutya érdekérvényesít, - társadalmi osztályokat tekintve is.
15. Kötelességünk és érdekünk a háború és az öldöklés befejezése lenne, ehelyett Európa a mi pénztárcánk terhére akar fegyverkezni és felfegyverezni Ukrajnát, folytatni akarja a háborút.
Na, ebbe aztán belekeveredhetünk, vastagon.
De ki lehet most is menni egy sáros lövészárokba, igen hamar változna az álláspont.
16. Mi baja volt Európának Oroszországgal Merkel idején? Volt biztonságos és olcsó energia, kereskedtünk, jöttek az orosz turisták Hévízre, a Nyugat cégei ott voltak Moszkvában, egy szál katonájuk nem járt errefelé.
Mi nem engedünk meg semmit Oroszországnak, mert akkorák vagyunk, mint bolha csúnyáján a pattanás és a saját problémáinkat kellene először megoldani.
Hogy agresszor lenne Oroszország?
Számtalanszor figyelmeztette a Nyugatot jogos önvédelmi érdekeire – figyelmen kívül hagyták, pedig világos volt az orosz álláspont.
Már maga a szemlélet, hogy ez egy orosz-ukrán háború téves, ezt a háborút az egyetemes Nyugat vívja jelenleg az oroszokkal, de lehet még rosszabb forgatókönyv is.
Európának meg semmije sincs, se katonai, se gazdasági értelemben. Eurázsia egy nem túl nagy félszigete, mai állapotában múzeum.
Ha érdemben bele akart volna szólni a világ újrafelosztásába, csak az oroszokkal együtt lett volna esélye, de ez a hajó már elment…
17. Putyin reálpolitikus, tudja, hogy nem lehet kétszer ugyanabba a folyóba lépni, de lehet, nem is kellenének neki a muzulmán volt szovjet köztársaságok.
Putyin új világrendet akar, meg akarja szüntetni Amerika hegemóniáját, a dollár uralmát és ebben igen nehézsúlyú partnerei vannak.
Európa jelenlegi politikai vezetői pedig olyanok, mint a vakegér.
A balti államok csörömpölnek –több orosz él Ukrajnában, mint a három ország összlakossága, pedig a lakosság harmada ott is orosz.
Az európai államok vezetői az európai vezető szerepért torzsalkodnak, Anglia meg kívülről akar belül lenni. Orbán meg akarja védeni az összelopott vagyont, szerintem Magyarországnak ő az ellenfél – és nem a külpolitikája miatt, ami vitatható lenne, ha nem hatná át a magyar közéletet a ruszofób gondolkodás, meg a kici kínaiak lenézése.

18. Lószart Mama, hogy klasszikust idézzek. A NATO, ha a hadszíntéren kellene vitézkednie, szétlőné azt, amit az oroszok még nem lőttek szét, te meg kuksolnál a pincében, fáznál, vagy hőgutát kapnál, nem lenne gáz, villany, nem lenne mit enned, a gyereked, unokád agyonlőnék - kell ez neked?
19. Valóban, minden fillér hiányzik az oktatásból, az egészségügyből, a nyugdíjasoknak, a fiataloknak – erre lenne megoldás, ha ellövöldöztetjük a nyugatiaktól általunk vásárolt szavlejárt lőszert? Az amerikai katonai segítség kétharmada is visszakerült az USA-ba, hozzánk nem kerülne vissza, arra mérget lehet venni…
20. Semmire, a háborút be kell fejezni.
El se kellett volna kezdeni, de nehogy már velünk fizettessék ki az angolszász agresszivitás árát.
21. Úgy kellene megszavaztatni erről a magyarembereket, hogy egyenként ki kellene számítani, hogy személyesen neki mibe kerül majd egyes élettől elrugaszkodott politikusok álma.
Például a nyuggernek tíz deka parízer helyett hatra jutna pénze.
Érdekes lenne az eredmény, mert általában ugyan humanisták vagyunk, segítettük is a luxuskocsikkal érkező ukrán menekülteket, de ha fizetni kell, azt nem szeretjük.
22. Az embereket a zsebük és a józan eszük befolyásolja, a propaganda csak a nemzetiszínű érzelmeikre hat, a zsebükre nem.
Talán le kellene váltani a népet, - jobban akar élni a disznó, ahelyett, hogy élettől elrugaszkodott politikusok hagymázas, de humánus elveit hirdetné.
23. Magyarországnak nem nemzeti érdekből fakadó politikai kötelessége megvédeni Ukrajnát, ez az ukrán politikai vezetés dolga lett volna, mikor még alkupozícióban volt.
Hibáztak – fizetnek.
Ez egyébként az összes rossz politikai döntésre érvényes, háború se kell hozzá.
24. Orbánnak kevés dologban, de ebben speciel igaza van.
25. Hát döntsön a megtámadott áldozat, de ne a mi farkunkkal verje a csalánt.
26. Mert Viktor ugyan egy bunkó, de politikai érzéke és esze az van, és tudja, hogy ebből nem lehet jól kijönni, továbbá nincs kedve három világhatalommal szemben erkölcsi piedesztálra mászni.
27. Lehet, hogy Orbán hasznos hülye, de ettől még nem kellene a haszontalan ábrándozók számát gyarapítani.
28. Igen le van ez a kérdés egyszerűsítve, de talán a harmadik változat áll legközelebb a valósághoz.
Persze az átlag-állampolgár felelőssége fényévekkel kisebb, mint egy vezető politikusé, aki képtelen elszakadni egy rossz döntésétől – nevezetesen, hogy átengedte a békepártiságot a jobboldalnak.
29. Az átlag állampolgár nemigen foglalkozik magasztos elvekkel, el van foglalva azzal, hogy összeleisztolja a töpörtyűrevalót, történelemből meg sötét, mint Fekete Pákó segge, fogalma sincs arról, hogy ki volt Bandera, a geopolitikai környezet helyzetéről úgy százhúsz évre visszamenőleg.
Putyinozni meg nem illendő valakinek, aki még egyszer valaki akar lenni – arról nem szólva hogy nem is igaz az állítás.
30. Hát éppen lehet találgatni, habár érdekes annak a szervezetnek a demokráciája, melyben, ha élsz a jogaiddal, akkor árulóként tekintenek rád.
Talán ezt a kérdést belpolitikailag kellene kezelni, - ha nem miniszterelnök, nem tud áruló lenni, nem igaz?
Egyébként se biztos, hogy attól, hogy sokan mondanak valamit, az igaz: a sz@r a legjobb étel, egymilliárd légy nem tévedhet, ugye…
31. Teljesen jogos Orbán álláspontja, az ukrán gazdaság romokban hever, nem hozna semmit az Uniónak. A termőföldek amerikai tulajdonban vannak, a drónokra a kereslet ingadozhat, az újjáépítésen lehetne valamennyit nyerni, de arra már megvannak a vállalkozók.
32. Folytassák a csatlakozási tárgyalásokat, ez ellen még Putyin se tiltakozik – aztán, ha Ukrajna teljesít, jöjjön a csatlakozás.
33. De jön a választás, és kell valamit szórni a választó elé. Trükkök százait alkalmazza, hát milyen politikus ez?
34. Nem valószínű, de az azonnali csatlakozás tönkre tenné az Uniót.
Felkészül Banglades
Vegyük fel Törökországot is, elég régen vár már rá!
35. Akkor miről beszélünk, miért nem arról szól a vita, hogy ez felesleges pénzkidobás?
36. Ő így próbálja megfogni a népet. V.Ö: agresszív kismalac: Én így szállok le a bici9kliről...
Nyerni szokott…
37. Ha Orbán a vita tárgya, akkor róla kell vitatkozni, ha Ukrajna, akkor Ukrajnáról.
38. Meghökkentő, hogy aki ennyi évet töltött politikai pályán, ennyire primitíven képes leegyszerűsíteni a világot.
Hol volt a szent felháborodás Irak, Líbia, Szíria, a kurdok, a hutu-tuszi ellentétek, Szomália idején?
Afganisztán, Grenada, Belgrád sz@rrá bombázása esetén?
Orbán egy tolvaj, de ettől még nem kell látássérültnek lenni…
39. Hát, nem mi fogjuk eldönteni, de ettől azért Trumpot kár kárhoztatni ebből a béka-perspektívából, ahonnan nekünk rálátásunk van az USA politikájára.
És elsősorban békés világot akarunk –lásd: Beépített szépség… Ha Musk lekapcsolja a Starlinket, vége az ukrán hadseregnek. Hát, ez márigazán mesekönyvbe való, . nem engedjük át!
És akkor most mi van?
40. A mennyiség a minőség rovására megy. azt hiszem…
41. Hát, ha az említett városokat elnézegetem, akkor szerencsének tartom, hogy van más választás is. Ezek után menjen a hullaszállító kocsi…
42. Azért – ha nehezen is – sikerült egy értelmes javaslatot tenni…

Lehangoló ez az egész.
Tegnap találkoztam egy volt DK taggal, az egyik helyi Tisza-sziget oszlopos tagjával.
Nem kellene ezen kicsit elgondolkodni, és átmenetileg visszaszorítani az elméleti munkásságot?
Aprómunka, szervezetépítés, érthető és rokonszenves ígéretek kellenek, nem kóborlás az álomvilágban…
:O)))

Az összes re

44 megjegyzés:

góbé írta...

PuPu! Neked előadást kellene tartani a témában a "janicsárképzőn", esélyt adva a hallgatóknak a végleges elhülyülés elkerülésére. Egy csipet még a témához:

Az amerikai elnököket mindig is a finánctőke és a fegyverlobbi irányitotta. A fegyver pedig háborúban fogy, amortizálódik. "Csináljunk megint háborút!" Biztassuk Ukrajnát b@szogassa az oroszokat, majd mi megvédjük, bevesszük a NATO-ba...'78-ban Afganisztánban is ezt játszották el...
Tajvan lett volna (és lehet) még esélyes, de Kinától szerintem jobban tartanak mint az oroszoktól.
Jegyzem, hasonló keménykedés zajlott a SU-ban is '62-63 idején nyilván más háttérrel, amikor a közeledés, a megbékélés irányában voltak törekvések az USA és a Szovjetunió között.
Mi lett a vége? Kennedyt lelőtték, Hruscsovot "csak" elűzték...

Nyista írta...

Keresem a megfelelő terminus... Megvan! Szerecsenmosdatás. Avagy a csalódott arának a kiábrándító nászéjszaka után az újdonsült férj azt akarja beadni, hogy "azért puha, hogy ne fájjon"!😜

Bubu64 írta...

Kedves Pupu!
Végig olvastam mindkettőtök érveit, nekem érdekes volt a két gondolatmenet. Abban egyetértek, hogy de kinek írta Gyurcsány, amikor az emberek többsége él, mint a kis hangya. Az olyanoknak, mint mi, akiket mélyebben is érdekel a világ menete. Egyébként azért sem kell megvetni, mert elmélkedik a világról, mi is, akik olvassuk a blogokat ugyanolyan elméleti emberek vagyunk, mint ő. Sajnos az a nagy hibája, hogy semmi gyakorlatiasság nem szorult bele a napi politika terén, és lehet nem hagyja azokat, akik tennének. Nem tudom. Egy igazi idealista. Lehet minősíteni, hogy Gyurcsány hívő és russzofób vagyok! Rajta. Mi is elolvasunk valamit és eldöntjük szerintünk igaza van- e a bloggernek vagy sem. Egyébként ezt hívják "bakelit politikának?" Egyrészt- másrészt gondolkodást. Nekem a kedvenc karakterem Tevje a tejesember:) Ilyen az élet, nem? Vagy! Nem gondolkozol és a propaganda által sulykolt cuccot eszed meg. De visszatérve a témához:
Végső konkluziód, hogy Ukrajna nem önálló állam, amit ugyan Te is önállónak nevezel, mert kegyként kapta Oroszországtól, amit bármikor visszavehet, ha neki nem tetsző dolgokat csinál? Ok. Ukrajna viselje tette következményeit, és Oroszország? Oroszország belement az ilyen leválásba. Viselje következményeit, azt, hogy az önállóság azt jelenti az ország vezetői mindenben, ismétlem mindenben önállóan döntenek, tehát benne volt a pakliban, hogy egyszer Ukrajna ténylegesen önálló akar lenni. Szerinted reális, hogy örökre? Ezt komolyan gondolták az oroszok? Ha-ha. Egy Molotov- Ribbentrop paktum után? És hol marad a reálpolitika? Becsszóra, esetleg a bibliára felesküdve? Kac-kac. Azt egyébként nem fogadom el érvként, hogy közel kerül a NATO. Ha elfoglalja Ukrajnát, vagy bábkormány ültet oda, akkor ők kerülnek közel NATO országokhoz, plusz övék lesz a flotta. Szerintem meggondolta magát Putyin, rájött, hogy mekkora ökörséget csináltak ezekkel a szerződésekkel. Reálpolitika. Aha.
Az pedig, hogy valakinek más a véleménye a dolgokról az nálad egyenlő a Russofóbiával, elég sértő.
De a Magyar- féle dolgokban azért egyetértünk.:)

Nyista írta...

Kedves Bubu64! Egyetértek veled mindenben. A "reálpolitika" akárcsak a "hazafiság" és az "államérdek" a gazemberek utolsó érve minden disznóságukra.

PuPu írta...

Kedves Bubu64, az Úr mentsen meg engem attól, hogy minősítselek, megaztán miért is tenném? A vélemény szabad, és Gyurcsány rokonszenves pasi, - örök életben övé lesz az erkölcsi fölény.
A hatalom meg Orbáné, esetleg Magyaré ( amitől mentsen meg bennünket az Isten...), és éppen azért mert egy jószándékú, kissé narcisztikus idealista.
Volt orosz előképe, úgy hívták, hogy Gorbacsov. Ha Sztálin helyett Gorbacsov van hatalmon a német támadás idején, akkor a Reich határa Vlagyivosztoknál lenne, mi meg az Etelközben...
Hogy ruszofób vagy-e, azt nem tudom, neked kell magaddal elszámolnod, - az se jobb, mint a rasszizmus - de ha az is lennél, nem lennél egyedül ebben az országban, amelyik többek között két háborút is vesztett az oroszok ellen, és ebben nincs benne1848, amikor Kossuth több kárt okozott az országnak, mint az osztrákok és oroszok együtt.
Ami a szuverenitást illeti, az embereknek általában - és neked is - középkori elképzeléseitek vannak róla.
Hogy orosz példát hozzak, Nagy Péter nyugati utazása során ki akarta végeztetni kísérete két tagját, mert a viselkedésük nem felelt meg a nyugati normáknak. Ő szuverén uralkodó volt, szó szerint azt csinált, amit akart, de akkortájt az angol parlament már erősen megnyirbálta az angol uralkodó jogait, és a felvilágosult abszolutizmus képviselői önmagukat korlátozták...
A szuverenitás ma erősen korlátozott, a nagyhatalmak igencsak rövid pórázon tartják a vazallusállamokat, és mindegy, hogy Putyint vagy Trumpot, esetleg a kínai elnököt nézed, ugyanaz a képlet.
Emellett az imperializmus az imperializmus, és szegény Gyurcsány még ezzel is bajban van, mert mindenáron meg akarja tagadni a múltat Marxostól-mindenestől, ezért időnként kicsit zavaros...
Hogy az olvasó dönti el, hogy a blogger igazat ír, vagy nem, az illúzió, legfeljebb azt döntheti el, hogy az írás számára rokonszenves, vagy nem.
Ha nem tényektől ír, akkor a blogger propagandista, de akkor mást és máshogy kellene írni, és főként nem ingyen.
Ami a reálpolitikát illeti, magánemberként is azt kell követned ha jót akarsz, mert ha valaki arra biztat, hogy verd pofán a szomszédodban lakó ketrecharcost, majd megvéd, annak a kezed-lábad, meg a fogaid látják kárát.
Ukrajna egyébként önálló állam, de ajánlom neked a liberális alapvetést: a te szabadságod addig tart, ahol az én orrom kezdődik.
Nem azért önálló, mert az oroszoktól kapta államiságát, hanem azért mert az oroszok elfogadták a törekvést az önálló nemzeti létre, - ez még a lenini nemzetiségi politika maradványa lehetett.
megállapodtak az ukránokkal a katonai semlegességről, az amerikaiakkal arról, hogy nem terjeszkednek kelet felé.
Ukrajna vezetői döntöttek, - önállóan és rosszul. hát most viselik a következményeit, pedig ez még nem is a vége.
A rendszerváltás idején lépett a NATO-ba az összes volt szocialista ország, kiléphetnek belőle és akkor ismét nyugalom lesz. Tudod, - amerikai támaszpont Romániában, csapatok Lengyelországban, légierő a balti államokban - most éppen hozzánk készül pár tízezer amerikai katona...Putyin százszor megmondta, hogy van egy határ, amit a Nyugatnem léhet át.
Átlépte, mint a bűvészinas, aki kitáncoltatta söprűt a sarokból, de visszatáncoltatni nem tudja...
Nyista illúziókban él, szerintem esténként lányregényeket olvas...
Végül is, Gyurcsánynak kellene úgy gondolkodnia (nem beszélnie!) mint nekem én meg, mint a nép egérszürke mezei bloggere (blogger vulgaris) megengedhetném magamnak az illúziók kergetését, meg, hogy tűzön-vizén át ragaszkodjam rossz döntéseimhez, de hát ő tudja. Csak neki más a felelőssége. mint neked vagy nekem, de lassan már mindegy lesz neki...
Nekem a nagybátyám 1945 -benn elesett Makónál, mégsem akarom megnyerni visszamenőleg a II. Világháborút, neked is ezt javaslom...
:O)))



Nyista írta...

Kedves Pupu! "Nyista illúziókban él, szerintem esténként lányregényeket olvas..." Majdnem. Most éppen Epictetus-t olykor Marcus Aurelius-tól az Elmélkedéseket. Neked sem ártana...
Nyista nem él illúziókban csak vannak elvei és megveti a tömeggyilkosokat. És főleg nem nyalja a seggüket!

Bubu64 írta...

Kedves Pupu!
Ha mindenki a reálpolitikát követné ( mer' mindig is így vót) felkiáltással, a kőkorszaknál tartanánk, legalábbis a felvilágosodás előtti időkben, igaz visszakanyarodtunk, az a kérdés meddig megyünk vissza.:)

góbé írta...

Reálpolitika nincs, mert az azt feltételezné hogy a döntési helyzetben lévők mindig az adott nemzet, nép, társadalom...stb. érdekében akár saját áldozatot hozva cselekszenek. Érdekpolitika van ! Hogy mely érdeket érvényesitik, az nagyban függ a döntéshozó személyiségétől. Direkt mellőzöm napjaink kesze-kusza konfliktusait,...felmerült kosút neve. Jó példa...A sok közül talán az ő tevékenysége legjellemzőbb amikor az egyén és hivői a társadalom fölé helyezi magát.
Az olmützi oktrojáltra a megfelelő válasz V Ferdinánd, a '48.-s törvényeket szentesitő törvényes magyar király Budára invitálása, hozatala, (akár elrablása) lett volna a függetlenségi nyilatkozat helyett! A cár nem támadt volna uralkodó társára...
Ezt még tudta fokozni azzal, hogy '49 juliusában lerendelte a seregtesteket Arad-Temesvár környékére, holott a komáromi erődre támaszkodva meg lehetett volna akadályozni a az osztrák-orosz hadak egyesülését ! Csak hát itt közel volt a török határ...volt hova menekülni....A bukást meg rá lehetett fogni Görgeire...Szégyen ! És nincs olyan településünk, ahol erről az emberről nincs utca elnevezve...
Csekély kivételtől eltekintve, efféle kosút-utódok igazgatnak bennünket, az országot azóta is.

1970 írta...

Kedves Nyista és Bubu64!

A "reálpolitika" szót én nem tartanám ördögtől valónak. Voltak a történelemben kifejezetten jó reálpolitikusok, akik az adott keretek között a lehető legtöbbet tették hazájukért. (Mondjuk GyF nem ez a kategória, szerintem kisgömböc sem, ezért is süllyed ez az ország egyre mélyebbre.)

PuPu írta...

Kedves góbé, Nyista és bubu64!
A reálpolitika azt jelenti, hogy a politikus az adott lehetőségekből próbálja a legjobbat kihozni országa, népe számára.
Merthogy ez az emberek érdeke..
Hiába vannak lilagőzös álmai, hiába akarja magát bátran levetni a vár fokáról az ellenség zászlajával, ha az adott kor politikai körülményei között ez egy kilátástalan marhaság.
A reálpolitika alkalmazkodást jelent, a lehetőségek maximális kihasználásával egybekötve.
Ha alkalmazkodsz, intelligens vagy, ha nem, akkor bolond.
A hétköznapi életben sem azt jutalmazzák, aki hőbörög, hanem azt aki csendben iparkodik elvégezni a munkáját az adott munkahely követelményei szerint.
Mellette persze ábrándozhat arról, hogy ő a főnök, de ha ezért próbál tenni is valamit, hát nem túl jó vége lesz...
Ha valaki látta a Szóljatok a köpcösnek című filmet, akkor pontosan megértheti a helyzetet, mikor valaki elrugaszkodik a letőségeitől - eszébe juthat a jelenet, mikor Dennis Farina széttöri az üveg-hamutartót Gene Hackman képén.
Vonzó a kép, mikor a hős ráveti magát a géppuskára, hogy megmentse társait, akik még hatvan év múltán is tisztelik érte, aztán elmennek játszani a dédunokáikkal.
A politikus felelőssége óriási, egy országgal, egy néppel játszadozik, sokszor egyéni ambícióitól fűtve.
Zelenszkíj legalább annyit lopott a háborúban, mint Nagyurunk békés körülmények között, de legalább - egy-két ember kivételével - nem kellett meghalnia tízezreknek.
Arról nem szólva, hogy miért?
Miért lenne az annyira jó az ukrán állampolgárnak, hogy megérje számára a gyereke halála azért, hogy a krími - egyébként mióta világ a világ orosz - flottatámaszpontokat amerikai flottattámaszpontok váltsák fel?
A reálpolitika az, mikor a politikus azért dolgozik, hogy országának, nemzetének jobb legyen.
Ha nem ez a cél, akkor megette a fene az egészet...
A mi nemzeti hőseink zömében élettől elrugaszkodott krakélerek, Deák Ferenc meg Kádár szóba se jönnek, pedig ők tettek ezért az országért, bár nem pofáztak túl sokat...
...
:O)))


PuPu írta...

Hát, elég hangzatos, de akkor most helyettesítsd be a szereplőket, aztán vesd egybe a valósággal...
:O)))

góbé írta...

PuPu! No akkor pontositok! Van reálpolitika, reálpolitikus, de pár-száz év távlatában legfeljebb nyomokban fedezhetők fel.
Te: "...A mi nemzeti hőseink zömében élettől elrugaszkodott krakélerek, Deák Ferenc meg Kádár szóba se jönnek, pedig ők tettek ezért az országért, bár nem pofáztak túl sokat..."

Én:"....Csekély kivételtől eltekintve, efféle kosút-utódok igazgatnak bennünket, az országot azóta is...."
Erre kivántam fentebb utalni, majd igyekszem cizelláltabb lenni.
...

Nyista írta...

Kdves Pupu! Azt hiszem eljutottunk arra pontra, ahol a véleményeink és egészében az amit a világról gondolunk a végtelenben sem metszik egymást. Hegyezzétek csak tovább a zabot. Nyista itt kiszáll.👋

Rácz Katalin írta...

Nagyon régen nem olvastam Pupu blogját, valahogy nem került elém, pedig úgy emlékszem követtem. Most valahogy eszembe jutott, rá kerestem, el olvastam, de nem kellett volna. Ez az ember már nem az, akit rendszeresen olvastam és akivel egyet értettem. Többet nem fogom. Egyikünk számára sem lesz veszteség.

PuPu írta...

Megyek Dunának...
:O)))

anteus írta...

Konkretizálhatnád...
Legalább utalásszerűen.

góbé írta...

Passau, vagy a Vaskapu a célod ?....
A többieknek, akik igenis vegyék magukra: "....Ne itélj, hogy ne itéltess !..."

PuPu írta...

Bánatos vagyok, de nem lenne ám baj az, ha olyat is olvasnál, amivel nem értesz egyet, legalább meglátnád, hogy gondolkodik más arról, amiről te tudod a tutifrankót, és lám, mégis vannak ennek ellenére másként gondolkodók...
Tudod, kicsit olyannak érzem magam, mint az egyszeri ungvári ember, aki volt magyar, cseh szovjet meg ukrán, pedig egész életében ugyanabban a lakásban élt...
:O)))

PuPu írta...

Hát, az még majd kiderül, lehet, hogy mi a Dunán kezdünk hajózni és a Jangcén fejezzük be...
Egyébként Passau is csak kívülről szép, belülről meg tele van nácival - kezdve Hitlerrel, de a Reich vezetőinek jelentős része is osztrák volt, Osztrák tábornokok a Wehrmachtban, az SS-ben és a Waffen-SS-ben 240-en voltak, a Wehrmachtban, az SS-ben és a Waffen-SS-ben 1.200.000 osztrák szolgált, az Anschluss pedig kiérdemelte a virághadjárat nevet...
Ma meg szélsőjobb pártok nyúlkálnak a hatalom után.
A Vaskapu meg amerikai gyarmat, lassan gyapotot is szedhetnének, a feketére mázolt fejű sógorok...oda se kívánkozom, a rendszerváltás előtt sem mozdult az ország egyik felé sem - és azt hiszem, az volt Magyarország aranykora...
:O)))

góbé írta...

Akkor csorogj lefelé, de Zalánkeménnél gyere vissza a Tiszán. Mégis leginkább az a Magyar Folyó...versenyben a Zagyvával....

1970 írta...

Kedves góbé!

Komolyan mondod, hogy van már ilyen is? "Magyar", meg "magyarabb" folyó???

góbé írta...

Ami a németeknek a Rajna, az nekünk a Tisza...volt...Trianonig. Nálunk eredt, majd besimult a Dunába. Nagyhitelen a Zagyvát találtam, mely ennek megfelel. Ez csak egyfajta szórakozás, belegondolás részemről, ne tulajdonits neki politikai jelentőséget.

Valaki írta...

https://mandiner.hu/hirek/2022/02/putyin-oroszorszag-nato
Mandinert sosem olvasok, de megnéztem a cikket.
Korrekt, állításokkal.
Pupu, állítasz mindenfélét Putyinról, Ukrajnáról, bizonyítékok nélkül.
Ők állítják, hogy többségében Putyin szövege mindez, s össze-vissza beszél. Bizonyítva, amit állítanak.

Aki belép egy idegen országba, az ottélők engedélye nélkül, az betolakodó. Ha öl is, akkor közönséges gyilkos.
S nem érdekel, miért tette.
Nincs indok, amiért megtehetné, vagyis előbb-utóbb, de süllyesztőben Putyin helye. De inkább előbb.
Putyinra elfogató parancsot adott ki a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság is.
Úgy fest, szerinted mindenki hülye.

PuPu írta...

Mindenki?
Ez talán túlzás, senki sem hülye, csak más szempontok szerint értékeli a világot. Én meg nem vagyok hittérítő, csak azt szeretném, hogy akinek van mivel, az gondolja végig sz én érveimet is - elfogadni nem kötelező.
Naivnak tűnsz.
Ezek szerint a rablótanyára sem törhet be a rendőrség, mert az magánterület és a terroristákra sem csaphatnak le, mert te magasabb érdeknek tartod a magánlakás védelmét az önvédelemnél.
Ha orosz lennél, valószínűleg te is nyugtalan lennél, ha a lakásod körüllocsolnák benzinnel és a szomszéd hülyegyerek kezébe gyufát nyomnának: Gyújtogassál kisfiam!
Ami meg a mandineres "tudósokat" illeti, hát nem vagyok nyugodt a közszolgálat jövőjével kapcsolatban...
De a te dolgod, úgy is lehet szemlélni a világot, mint te.
Csak nem kifizetődő.
:O)))

Névtelen írta...

Kedves góbé!

Rendben.

Valaki írta...

Pupu! A bizonyítékokat kérem számon.
Csak azt, ahogyan a két "szakértő" (miért lenne más jobb? - ezt is lehetne elemezni, mert ez is szintén csak elutasítás, mert nem az én kutyám kölke, de nem írod, miért ne lennének elfogadhatók) mondta - alátámasztva pl. a NATO-Oroszország Alapkomány szövegével, amit Oroszország részéről is elfogadtak, aláírtak.
Abban fehéren-feketén ott van mindannak az ellenkezője, amit Putyin csinál.

Putyint közel 20.000 ukrán gyerek orosz területre szállításával vádolják, s erőszakos honosításukkal - ezért az elfogatóparancs. A genfi egyezmény totális semmibevétele.
Gyerekkel izmoznak? A sajátjai meg Svájcban élvezik apu védelmét????

Nem értem, hogy lehet respektje bárminek, amit ez a szemét alak mond?
A legkevesebb, hogy hiteltelen - rég el kellett volna tűnnie az orosz közéletből. IS.

S bár nincs rá bizonyítékom, de azért 100%-ra vagyok biztos abban, hogy sok politikai fogoly, az ablakból, erkélyről kiesők, a gyanús öngyilkosok, köztük több üzleti életben vezető családostul, a háború szó kiejtőinek bebörtönzése, mind-mind Putyin és a csahosai lelkén szárad.

Be sem kell lépnie, sem akár egy emberének is, Ukrajnába ahhoz, hogy elítéljem azért, amit csinál.

Gyilkos, egy kutyaközönséges, mocskos gyilkos.
Normális emberi közösségben nemhogy szava, véleménye nem lehetne, de rég egy cellában kellene számolnia a pókokat a falon.

S hogy még mindig ő az orosz elnök, az sem azért van, mert ragaszkodnának hozzá - hanem mert ugyanúgy csal, lop, hazudik, s eszerint irányítja a gépezetet. Egy diktátor.
Egy gyilkos diktátor.

Valaki írta...

"Zelenszkij legalább annyit lopott ..."

Kerestem adatokat, honnan az infó? Origó? M.Nemzet azt mondta?
Ugye nem?
Ez megint megérzés, vagy vannak konkrét bizonyítékok?
Mert, ha igen, nem ártana látni.

Orbán ugyanezt a stílust adta elő - mondok valamit, nem kell, hogy igaz legyen.
Elég bolha a fülbe.

Megállnál Zelenszkijjel szemben egy bíróságon?
Filmes cége van/volt, s 20M dollár körüli vagyona.
Orbán mit dolgozott? Gyakornok volt az MSZMP-nél, amikor még befolyást ott és úgy lehetett szerezni? Ugye nem vetnénk össze a kettőt?

Amit találtam, és bár tekintélyes vagyonról van szó, ám publikus elemekkel:

"2023-as jövedelmei és ezek forrásai

Az elmúlt évben Volodimir Zelenszkij és családja összesen 12,4 millió hrivnya bevételt könyvelhetett el, ami körülbelül 116 millió forintnak felel meg. Ez hatalmas összeget jelent, nem igaz? Havi jövedelme jellemzően 9-10 millió forint között mozgott. Ez nagyrészt a 7,45 millió hrivnya értékben eladott államkötvények eladásából származott. Képzeld el ezt az összeget kisméretű tőzsdei ügyletekként!
Államkötvények eladása: Az elnök hatalmas bevételt könyvelhetett el a 7,45 millió hrivnya értékben eladott államkötvényekből.
Elnöki fizetés: Az elnöki fizetése további jelentős bevételt hozott.
Banki kamatok és ingatlanbérbeadás: Kiegészítő bevételei banki kamatokból, valamint ingatlanok bérbeadásából származtak. Gondolj csak egy nyaraló bérbeadásából befolyt összegre!
Háború miatti bérbeadási szerződések újraindítása: A háború miatt felfüggesztett bérbeadási szerződések 2023-ban ismét megkezdődtek, amely szintén jelentős bevételi forrást jelentett. Ez olyan, mintha a korábbi lezárt üzleteid újra termelni kezdenének.
Összesítve, Zelenszkij és családja 2023-ra összesen 12 423 008 hrivnya (316 700 dollár) jövedelmet vallottak be."

A köpcös 5M forintot vallott be kb. Nem hasonlítanám a két embert egymáshoz, mert a vagyonnyilatkozat itthon egy emberé, addig az ukrán Zelenszkij és a családja anyagi helyzetét mutatja.

Nemcsak azokat eteted Te is, akiknek nem igénye a tájékozódás? Bözsi néni szintjén elég ennyi?

PuPu írta...

Kedves Valaki!
A szakértőid azért nem elfogadhatók, mert primitív az érvelésük, fizetett hatcosok, akik ha nem ezt írják, holnap állástalanok. .
Az érvelésük kísértetiesen hasonló, mint amikor Gyurcsányt a "kurva ország" miatt támadták, természetesen egybeírva, mert úgy jobban mutat. A világ változik, és amikor nem úgy, ahogy nekünk is tetszik, akkor sem kell méltatlankodni, ha már fordított esetben nem méltatlankodtunk.
A NATIO - Oroszország alapokmányban szerepelhet bármi, de az nem szerepel benne, hogy a kapcsolat aszimetrikus lenne, hogy Ukrajnát felfegyverzik, és nekiküldik Oroszországnak, hogy
bezáratják vele a krími flottatámaszpontokat, és folyamatosan provokálják, sőt gyilkolják az orosz nemzetiségű ukrán állampolgárokat, nemzetiségi jogaikat korlátozzák.
Felmondják a közepes hatótávolságó rakéták korlátozásáról szóló szerződést, újabb támaszpontot építenek Romániában, rakétákat helyeznek el Lengyelországban és Romániában is.
Leszámítva, hogy a vád nem ítélet, az az ukrán gyerek lehet éppen orosz nemzetiségű is, akit éppen az ukrán ágyúzás elől menekített ki Oroszország, - mely mellesleg nem is ismerte el soha a Hágai Bíróság joghatóságát.
Ennyi erővel a Moszkvai Városi Bíróság is adhatna ki elfogatóparancsot Macron vagy Trump ellen.
Marhaság, ha ebben te nem látod meg a bohóckodást, akkor igennagyon sajnállak.
Putyin gyerekei felnőttek.
Felőlem viccelődhetünk is, nagyjából egyébként is mindegy az állapotodat tekintve.
Hogy nem érted Putyin szerepét, azt valószínűleg két dolog okozza: a történelmi ismereteid hiánya és a ruszofóbiád.
Hogy mi kellene?
Neked például rengeteget olvasni és szöveget értelmezni, tágítani a látókörödet, keresgélni az ok - okozati összefüggéseket, megpróbálni megérteni a dolgokat a gyors ítélkezés helyett.
És megérteni, hogy ezek a folyamatok nem egyemberes játékok, ezer és ezer összetevőjük van, hálistennek te nem vagy egy sem közülük.
Az orosz elnök Oroszországnak tartozik felelősséggel, nem neked.
Te - lássuk be - csak egy moralizálgató vakegér vagy a politikai pálya szélén, már megbocsáss, aki illúziókban él és csak azt veszi észre a világból, ami beleillik a prekoncepcióiba.
De érdeklődő vagy, akár még fejlődhetsz is, bár a gondolkodásmódod és az indulataid alapján ehhez az Úrnak csodát kellene tenni...
Azt hiszem egyébként, hogy az orosz elnök jövőjével kapcsolatban sem te vagy illetékes, inkább az orosz választó: ha annak jó akkor jó.
Hogy a te véleményed más, az irreleváns, mint ahogy az oroszok lelkéért való aggodalom is.
Nekik legalább van lelkük.
:O)))

Dr Genyó írta...

Szóval azt mondod, hogy a NATO - mint az USA bábja - addig provokálta Oroszországot amíg az végül begurult. De miért tette volna? Qui protest? Qui bono? Mondaná a művelt kínai.
Arra gondolsz, hogy az USA-ban rendre felépő gazdasági és társadalmi problémákról az éppen aktuális vezetés egy jó kis háborúval próbálja elterelni a figyelmet? Úgy mint például Thatcher tette a Falklandi háborúval? Csak ez most egy kicsit nagyobb cirkusszal jár?

PuPu írta...

Nem.
Azt mondom, hogy Oroszország egy kétszázmilliós piac, amelyik rajta ül a Mengyelejev táblázaton, és erre a térségre már évszázadok óta fáj az angolszászok foga. A krími háborúktól az orosz forradalomba való beavatkozáson keresztül a Szovjetunió bomlasztásáig számtalan példa van arra, hogy a fő cél Oroszország meggyengítése, feldarabolása, - politikai, katonai és főként gazdasági befolyás szerzése Oroszország vizionált és vágyott utódállamainál.
Oroszország meghúzta a határvonalat, melyet a Nyugat nem léphetett volna át, el is mondta nemegyszer, hogy mi lesz egy esetleges következmény, és csak akkor lépett katonailag, mikor reális veszély fenyegetett a krími flottatámaszpontok amerikai kézbe adására és Ukrajna beléptetésére a NATO-ba.
És lehet, hogy most egy folyamatban szünetet tart a két fél, de egy fikarcnyival se vagyunk távolabb a világháborútól, míg a Finn és Svédország felől várható fenyegetést, a balti tenger NATO beltengerré tételére való törekvést meg nem szüntetik.
Oroszországnak joga van a létét fenyegető tevékenységek elleni védelemre.
Katonailag is.
:O)))

Dr Genyó írta...

Szóval a jó öreg "nyersanyag átok" sújtja. Én azért azt nem látom reális veszélynek, hogy a Nyugat "feldarabolja" Oroszországot, noha kétség kívül többek nedves álmaiban szerepel(het) ez a forgatókönyv. Szerinted Finnország és Svédország fenyegetést jelent Oroszországra? A két ország együttes területe 788 719 km2 Oroszországé több mint 17 millió! Svédország és Finnország együttes lakossága 16195928 fő Oroszországé 144 - 145 millió... Svédország aktív hadereje kb 25000 fő Finnországét 21500 főre becsülik. Oroszországé legalább 3 millió fős. Most a nehézfegyverzet és egyéb haditechnika összehasonlításától eltekintek.

PuPu írta...

Finnország és Svédország mint semleges államok nem fenyegették Oroszországot, de a NATO tagjaként egyértelműen fenyegetést jelentenek, különösen most, amikor a sarkvidék gazdasági jelentősége felértékelődött.
Mutass egy összehasonlítást a NATO-val, és mindjárt kiderül, hogy ki fenyeget kit...
:O)))

Dr Genyó írta...

Nem szükséges az összehasonlítás. A NATO jött létre korábban egyértelműen a Szovjetúnió ellen. A NATO ellen jött létre a Varsói Szerződés, amely már megszűnt a Szovjetunióval együtt. A NATO azonban még mindíg létezik és bővül. Ebből látszik, hogy nem egy védelmi szövetség.
Csupán csak a két ország katonai jelentőségét próbáltam szemléltetni. Arra gondolok, hogy túlságosan sokat nem adnak hozzá a NATO-hoz viszont tovább destabilizálják a helyzete.

PuPu írta...

Nem csak a birtokukban levő fegyverzet vagy létszám számít, hanem a terület is, - hova, mit lehet telepíteni, mennyi idő áll rendelkezésre pl. egy Finnországból szentpétervári célpontra indított rakéta ellen, milyen hatótávolságú rakétával vagy drónnal lehet elérni a célpontokat.
A svéd Gotland sziget pl. a Balti tenger kulcsa, ha NATO támaszpont van rajta, akkor egyértelműen hátrányos Oroszországnak, emellett persze célpontja is...

góbé írta...

Nehezen irom le ezen obszén megszólitást, de Te kérted:
Dr Genyó:
Átgondoltad-e már, a NATO ki ellen véd többek között minket is ? A VSZ ( Varsói Szerződés) 1990.-ben megszünt létezni. Nátóék terjeszkedtek - kéretlenül - minket is védeni. A krimi konfliktusig ( az Ukrajnának beigért NATO tagságig ) eltelt 14 év. Ezalatt mit kavartak az oroszok Európában. Semmit !
Csecsenföld, Grúzia, Azerbajdzsán inkább saját hatáskör volt -Azok baxtatták az orosz identitásokat, ők meg odaléptek - Köze ehhez az USA-nak....Tőlünk 6ezer km-re ? Ugyan...
Nekik mindig kellett ellenség. Korea döntetlenre jött ki, Kubát, Vietnamot, Afganisztánt itd... bukták. Most az oroszoknál igyekeznek kavarni.
Talán nem találkoztál vele, de javaslom - a neten megvan - nézz bele: "Oliver Stone: Amerika elhallgatott történelme."
Esélyes hogy megvilágosodásod támad és sok mindent újra értékelsz....


Névtelen írta...

Igen ez jogos. Valóban telepíthetnek közepes hatótávolságú rakétákat ebbe a két országba, amelyek már elérik Moszkvát. Mi van a tengeri nukleáris csapásmérő erőkkel? Amerikának még mindig van 14 db Ohio osztályú nukleáris meghajtású ballisztikus rakétahordozó tengeralattjárója (SSBN), amelyek egyenként 24 db Trident típusú tenger alól indított ballisztikus rakéta (SLBM) hordozására képesek. Becslések szerint az amerikai nukleáris csapásmérő fegyverek 50%-a lehet ilyen tengeralattjárókon. A rakéták hatótávolsága 12000 km. Ez azt jelenti, hogy durván az Atlanti-óceán közepéről, már elérheti Moszkvát. A Barents-tengerről meg simán. És ezek a hajók bárhol lehetnek. Valószínűleg most is úszik belőlük egy kettő az Atlanti-óceánban néhány meg a Jeges-tengeren esetleg a Japán-tengeren. A Trident-ekkel mindegyik helyről elérhető Oroszország területe. Ez nem ugyanolyan fenyegetés? És ezek a hajók 1981-óta vannak hadrendben.... Ha a Gotland szigeti támaszpont nem is valósul meg és a krími flottatámaszpontok sem kerülnek a Amerika kezére, akkor is ott vannak még a Trident-ek.
Csak oda akarok kilyukadni, hogy megéri vajon világháborúba keveredni úgy, hogy még ezen az áron sem tudják elhárítani a nukleáris fenyegetést? Mit gondolsz erről?

PuPu írta...

Nem ugyanaz a kettő, ugyanis itt az időtényezőt is figyelembe kell venni.
Ha egy rakéta az Atlanti óceánról indul, akkor van idő mérlegelni a kockázatot, és megfelelő ellenintézkedéseket hozni, ha az a rakéta Finnországból indul, akkor arra van idő, hogy ellentámadást indítsanak.
Aműgy ki volt ez sakkozva szépen, csak a Hyugat felmondta a szerződéseket és egyre közelebb klerült az oroszokhoz, ameddig ezt eltűrték.
Putyin megmondta egy évtizeddel ezelőtt, hogy nem fogják hagyni.
A csecsek kérdés annak a kérdése volt, hogy az oroszok megtűrnek-e egy muzulmán vallási államot Oroszország szívében.
Nos, nem tűrték. Grúzia pedig fegyverrel támadt Oroszországra, bízva a Nyugat támogatásában.
A Nyugat maradjon Nyugaton, maradjon nyugton.
Miért nem volt jó a kölcsönösen előnyös kereskedelem?
Néha olyanok az európai politikusok is, mint akiknek elment az esze...
:O)))

Dr Genyó írta...

Ha a Balti - Tengerre bejut egy ilyen tengeralattjáró, akkor maximum egy orosz Akula tudja elkapni, de ezek az Ohio-k nagyon csendesek , ezért nehéz elkapni őket és ha onnan lő ki akár csak egyet is a rakétái közül, akkor annyi.
A szerződések meg pontosan addig kötelezőek, amíg van olyan kényszerítő erő ami betartatja őket. Én nem úgy látom, hogy Oroszország jelenleg fel tudja mutatni ezt az erőt... Mire alapozom ezt? Az orosz-ukrán háború nem előzmények nélküli. És ez nem egy" különleges hadművelet", mert nincs benne semmi különleges, ez egy hagyományos háború. A jelenleg is tartó hadműveletek a 2022 februári támadással kezdődtek és még mindíg tartanak. Most 2025 márciusa van. Ez azt jelenti, hogy az orosz hadsereg három év alatt nem volt képes egyértelműen és döntően felülkerekedni ukrán ellenfelén. Ez nem arról szól, hogy én ezt vagy azt gondolom erről vagy arról a népről. Ez ténykérdés. Pedig minden adott volt egy villámháborús "rajt-cél" győzelemhez. Elég sok sajtóértesülés látott napvilágot az orosz hadsereg technikai, személyzeti és vezetési problémáiról. Ettől még persze az óriási létszámbeli és anyagi fölényével győzhetett volna Ukrajnában és megfélemlíthetné az európai NATO országokat. De nézzük, hogy mekkora is ez a fölény? A CIA nyilvános ország adatbázisa, most éppen 800000 fősre becsüli az ukrán fegyveres erők létszámát. Oroszországi 3 millió körül van mint azt már korábban írtam. 2022 februárját megelőzően az ukrán fegyveres erők összlétszáma alig haladta meg a 200000 főt. És már ez a negyed akkora hadsereg is képes volt megállítani az orosz előretörést.
Akkor nézzük meg az európai NATO tagországok fegyveres erjének összlétszámát. Az aktív és a tartalékos erők összlétszáma az európai NATO tagállamokban 5474260 fő. Ebből kihagytam az Egyesült Államokat és Kanadát valamint kis hazánkat és Szlovákiát. Ez utóbbi kettő egyrészt jelentéktelen másrészt egyértelműen Oroszország oldalára állt.
Ez nem az a mindent elsöprő hatalmas fölény. Ami azt illeti még csak nem is fölény. Ezért nincsenek nagyon megrettenve a NATO tagállamok vezetői Oroszországtól. A harci eszközök és haditengerészeti egységek összevetését is elvégzem hamarosan, csak mert érdekel. Azt is közlöm nemsokára... Persze lehet, hogy valamit alábecsülnek vagy figyelmen kívül hagynak, de a számok ezt mutatják egyelőre...

góbé írta...

Nem elhanyagolható az amerikai fegyverlobbi érdeke. Fegyvert raktárra gyártani értelmetlen, az a háborúban fogy, úgy értékesithető. Arról nem beszélve hogy az erkölcsileg elavult készletektől igy a legpraktikusabb megszabadulni. Erre a bizniszre a II. VH alatt jöttek rá. Egy példa: A Szovjetuniónak P-39 Airacobra vadászokat szállitottak a Lend Lease keretében, nem P-51-et vagy Thunderboltot.
Érdekes, hogy az orosz fronton harcoló, döntően francia Normandia Nyeman meg Jak-3 vadászokkal repült. Jegyzem a német pilótáknak tiltották hogy 4000 m. alatt kezdeményezzenek, vagy vegyenek föl a légi harcot a Jakokkal...

Dr Genyó írta...

Kedves góbé! Légyszives olvasd el figyelmesen még egyszer amit írtam.... sőt inkább ide teszem neked. "A NATO jött létre korábban egyértelműen a Szovjetúnió ellen. A NATO ellen jött létre a Varsói Szerződés, amely már megszűnt a Szovjetunióval együtt. A NATO azonban még mindíg létezik és bővül. Ebből látszik, hogy NEM egy védelmi szövetség." A filmajánlást köszönöm. Az összes Oliver Stone filmet láttam már. Az ott bemutatott tények egyébként máshol is fellelhetők.
Mivel eleve félreértelmezted amit írtam a válaszod többi részére nem is szükséges válaszolnom.

PuPu írta...

Persze, hogy bejut, de ha egy amerikai tengeralattjáró rakétát indít az oroszok ellen, akkor az - hacsak menet közben nem semmisítik meg - világháború, és akkor is az, ha az első csapás sikeres, hiszen az oroszoknak éppen annyi rakétájuk van, és az automatizmusok még akkor is elindítják az ellencsapást, ha a célok megsemmisülnének.
Ezért is fontos az idő.
Oroszország katonai ereje egy atomháborúban éppen akkora, mint az Egyesült Államoké, és a rakétatechnikában van kb. nyolc-tízéves előnyük - jelenleg.
De egy atomháború mindenkit elpusztítana, a hagyományos fegyverek terén meg Európában NATO fölény van, tehát nem valószínű, hogy az oroszok megtámadnák a NATO-t, legfeljebb védekeznek, és ha a NATO támad, akkor lehet, hogy taktikai atomfegyvereket is bevetnének...
A hadművelet meg azért különleges, mert az oroszok nem támadnak polgári célpontokat, szerződéses katonákkal harcolnak, csak a Donbaszban foglalnak el területeket, és nem terjesztik ki a harcot Nyugat-Ukrajnára, meg az ukránok által lakott területekre sem.
Nem az ukránok állították meg az orosz előretörést, hanem maguk az oroszok, például Kijevnél, mikor a tárgyalások sikerrel kecsegtettek, visszavonták a csapataikat, aztán persze az ukránok nem tartották be a megállapodást - és most sem tartották be az energetikai infrastruktúrára vonatkozó Trump féle megállapodást, -aztán valami óriási diadalként adták el a helyzetet.
Oroszország nem mozgósított , míg Ukrajna az utcán fogdossa össze a katonáit, korrupt a végtelenségig és szemérmetlenül zsarolja a Nyugatot, mely belegabalyodott a saját hülyeségébe.
Egy katona soha nem retten meg, hanem erő és eszközszámvetést csinál, és ahhoz igazítja a taktikáját - már, ha van esze.
Oroszország nem fenyegette a NATO-t - és fordítva?
A számvetésed próbáld meg globálisan elvégezni, el fogsz csodálkozni, ha az ember, ha a nyersanyagtartalékokat, ha az atom-ütőerőt számolod.
És vedd figyelembe, hogy Amerika a legközelebbi háborút saját földjén is vívni fogja.
Valahogy úgy látom, te is beleájultál az európai fehérember rettenetes fölényébe, - ideje lenne nézetet váltanod...
Szerintem persze...
:O)))

Dr Genyó írta...

Lehet, hogy téged is meg kell, hogy kérjelek olvasd újra amit írtam.😊 Azért sgítségnek ide teszem. "Ez nem arról szól, hogy én ezt vagy azt gondolom erről vagy arról a népről. Ez ténykérdés." Ennyit arról, hogy én mibe ájultam bele. 🤣 Melesleg a Te "vakfoltod" a színpátiád. Pedig ez nem erkölcsi kérdés. Soha nem is volt az!
Dehogynem fenyegti Oroszország a NATO-t. Ha nem tenné, akkor már talán nem is létezne. Éppen erő és eszköz számvetést csináltam. A létszám ott van Kanada és az USA nélkül. Ha globálisan nézzük létszámban méginkább hátrányban van Oroszország. Góbé olvtárs említette az amerikai hadiipart. Teljesen egyetértek vele. Az amerikai hadiipar egy hosszú háborúban érdekelt. Esetleg egy nagyobb európai háborúban. Oroszország érdeke egy gyors győzelem lett volna. Ukrajna azonban lassan nem lesz fizetőképes így a hadiipar számára nem jelent keresletet. Látható, hogy Trump-ék valószínűleg ejteni fogják Ukrajnát. Az európai országok erre nagyjából három dolgot tehetnek vagy finsnszírozzák Ukrajna háborúját vagy beszállnak hadviselőként - remélve, hogy Oroszország nem vet be taktikai atomfegyvert vagy valahogy megegyeznek Oroszországgal.
A teneralattjárókat meg azért említettem, hogy demonstráljam, hogy az USA-nak nincs feltétlenül szüksége a Krímben lévő támaszpontokra, szárazföldi telepítésű rakétákra, hogy a nukleáris fegyverekkel Oroszországot fenyegesse. Így Oroszország a háborúval lehet, hogy elhárítja azt a fenyegetést, hogy NATO haditengerészeti támaszpont legyen a Krímben, de például Svédországba és Finnországba lehet közepes hatótávolságú rakétákat telepíteni. Ezt Te magad írtad válaszul az én posztomra. 🤫Ez a két ország meg pont az ukrajnai háború miatt adta fel a semlegességét és csatlakozott a NATO-hoz. Oroszország nem volt könnyű helyzetben amikor a támadás mellett döntött, mert melyik ujjába harapjon. Flottatámaszpont a Krímben vagy Svéd és Finn NATO tagság.
És hogy a NATO miért terjeszkedik? Pont azért, mert nem egy védelmi szövetség. Expanziós célokat szolgál. Én úgy látom, hogy ebből előbb-utóbb mindenképpen világháború lesz.

góbé írta...

Dr. Genyó !
"...Szóval azt mondod, hogy a NATO - mint az USA bábja - addig provokálta Oroszországot amíg az végül begurult. De miért tette volna? Qui protest? Qui bono? Mondaná a művelt kínai.
Arra gondolsz, hogy az USA-ban rendre felépő gazdasági és társadalmi problémákról az éppen aktuális vezetés egy jó kis háborúval próbálja elterelni a figyelmet? Úgy mint például Thatcher tette a Falklandi háborúval? Csak ez most egy kicsit nagyobb cirkusszal jár?..."

Az általad kifogásolt reakcióm e jegyzésedre volt válasz...

Dr Genyó írta...

Kedves góbé! Akkor elbeszéltünk egymás mellett.
De be kell ismerned, hogy a mindenkori amerikai vezetésnek úgy kellenek az ilyen háborúk, mint egy falat kenyér.
Nem teljesen világos, hogy pontosan mit értesz "kavarás" alatt, de feltételezem, hogy az Egyesült Államok katonai, pénzügyi, diplomáciai és totkosszolgálati manőveteire célzol. Ez esetben - már ha tényleg erre gondolsz - tartozunk annyival a tárgyilagosságnak, hogy kimondjuk, hogy - ahogy minden ország - úgy Oroszország is érvényesíti az érdekeit minden rendelkezésére álló eszközzel R-go "kavar". Pénzügyi támogatásokkal szélsőséges pártoknak és csoportoknak, megvesztegetett és megzsarolt politikusokkal, merényletekkel és kibertámadásokkal valamint diplomáciai myomásgyakorlással és olykor fegyverrel. Hard power és soft power. Ezzel minden ország él. Szóval, de! Oroszország is "kavart" Európában. Például orosz hackerek betörtek a nagyar külügy hálózatába 2024-ben orosz kibertámadás érte az USA védelmi minisztériumát. Ma így háborúznak. Ezt a játékot így játsszák és Oroszország is játékos. Engem a tények és a folyamatok érdekelnek nem a személyes rokon- és ellenszenvek.