2024. augusztus 11., vasárnap

KURSZK - DICSŐSÉG ÉS KUDARC





Hát, ami azt illeti Kurszk utoljára a Szovjetunió vezetőit tölthette el boldogsággal, Oroszországnak ez a név eddig csak bánatot okozott.
A legmodernebb és legimpozánsabb orosz tengeralattjáró katasztrófájára valószínűleg mindenki emlékszik, miként a szovjet időkből örökölt titkolózásra is, mely kísértetiesen emlékeztetett a csernobili katasztrófával kapcsolatos problémakezelésre.
A tengeralattjárón bekövetkezett robbanás utáni tökölődés -  elképzelhetően a nyugati segítség elutasításával kombinálva - erősen hozzájárult a teljes legénység halálához.
Mindez persze nem kisebbíti a történelem eddigi legnagyobb harckocsi-csatájában aratott hajdani szovjet győzelmet, mely után a németek már soha többé nem tudták visszaszerezni a stratégiai kezdeményezést, csak hátráltak Berlinig.
Ami azt illeti, a transzparencia nem a legjellemzőbb orosz tulajdonság.
Ennek jó példája a mai helyzet, melynek során az ukránok átlépték az orosz határt és elindultak Kurszk felé, vélhetőleg a kurszki atomerőmű birtokbavételének nemes szándékával.
Elfoglalása maga a hab lenne a farokzongorista tortáján, és kiváló cserealap egy majdani egyezkedés során.
A Nyugat természetesen azonnal közölte, hogy ez nem tekinthető a helyzet eszkalációjának, Ukrajna jogosan és helyesen jár el, és teljességgel természetes az amerikaiak által szállított fegyverek használata Oroszország ellen.
És hát persze ez kizárólag Ukrajna döntése volt, meglepetésként értesültek maguk is róla.
Teljességgel hihető,  habár az ukrán hadsereg minden törzsébe beépültek, az ő műholdjaikat és felderítési adataikat használják, és ha amerikai tanácsadói nem mondanák folyamatosan  Zelenszkíjnek, hogy kilégzés-belégzés, már régen megfulladt volna.
Volt ugyan nyugati elemző, aki szerint ez az akció a NATO főpróbája egy Oroszország elleni támadás esetére, de hát itt oldaltól függetlenül mindenki úgy hazudik, mint a sebesült katona...


Érdekesség, hogy az orosz felderítés észlelte az ukrán csapatösszevonásokat a területen, de az orosz vezérkar tévesen értékelte az adatokat.
Putyint se értesítették, és ez akár Geraszímov vezérkari főnöki pozíciójába is kerülhet.
Nem először fordul elő ilyesmi a világtörténelemben.
A leghíresebb ilyen eset az volt, mikor Sztálin nem hitte el a hírszerzői jelentéseket, hogy a németek megindítják a támadást a Szovjetunió ellen.
Sok emberi életbe kerül az ilyen tévedés. 
Mindemellett ennek a támadásnak katonailag értelme nincs, kivéve, ha a harcok színteréről von el csapatokat, de ez nem fog bekövetkezni, az oroszok nem kockáztatják kitartó, lassú, de állandó előrenyomulásukat.
Propaganda-értéke a dolognak persze van.
A Nyugat drukkerei úgy örülnek a hírnek, mint az öregember, aki hirtelen olyan lett, mint a hegyvidéki polgármester pártja, jóllehet a helyzet hihetetlen veszélyeket rejt magában Ukrajna számára.
Az oroszok követeléseiket és hadműveleteiket eddig a négy oroszlakta területre terjesztették ki, de most a rossz rendőr szerepét játszó Medvegyev arról beszélt, hogy esetleg más területek is szóba jöhetnek.
Állítólag Odessza kerülhet célkeresztbe, akkor pedig Ukrajnát elvágják a tengertől és megszűnik az ukrán gabona tengeri exportjának fő útvonala, ez pedig akár Ukrajna megszűnését is maga után vonhatja.


Kérdés, hogy megéri-e ezt a kockázatot ez a támadás, melynek során ukrán kézbe került az utolsó Európa felé gázt átadó állomás.
Ha felrobbantják, akkor ez az európai orosz gázszállítás vége, és akkor vége nálunk is az orosz gáznak,- nem leszünk többé kiszolgáltatottjai.
Legfeljebb a drága, cseppfolyósított amerikai gáz kiszolgáltatottjai leszünk - fázunk és éhezünk, részünk minden nyomor, de szabadok vagyunk!
Persze baj ez a hoholoknak is, hiszen bevételeikben jelentős szerepe van a gáztr
anzitnak, míg az oroszok a gáz világpiaci árának növekedéséből más piacokon - áttételesen akár az Unión is - bevasalhatják a bevételkiesést.

A világ meg teljesen felbolydult - talán nem véletlenül.
Az  Egyesült Királyságban zavargások vannak, Izrael várja az iráni választ az általa Teheránban elkövetett gyilkosságra, a szintén atomhatalom Pakisztán Irán mellé állt, a gázai helyzet megoldatlan, az arab öböl nem biztonságos. 
És akkor ott van még Tajvan ügye, mely ma még nem feszültségekkel terhes, de ki tudja, mit hoz a holnap?
Holnapután meg amerikai elnökválasztás, és bár Kamala Harris tulajdonképpen sötét ló a világpolitikában, Trump sem a kiszámíthatóság szobra.
Az oroszok és a kínaiak is megjelentek Amerika partjainál, Alaszkánál.
A kínaiak fokozták jelenlétüket Kubában, Afrikában sem túl népszerű az Egyesült Államok, és akkor még ott vannak a belső etnikai és gazdasági problémái.
Németország kissé csorba kardjával csörömpöl, Franciaország a muzulmánjaival hadakozik, az oroszok készülő államcsínyre figyelmeztetik Szerbiát, Lengyelország vadul fegyverkezik, a három balti törpe Hókefélkét várja, mindenki gyanakodva pislog a szomszédjára, mint a luki nyúl.
Nem volt jó a jó?
Hát akkor most béke helyett megkaptuk ezt a katyvaszt, nem lesz öt perc, míg ha jön is valaki, aki normális politikus és  rendet csinál...


Nehéz elképzelni,  -az átlagember menekül is a feladattól -, hogy elpárolgunk egy pillanat alatt.
Pedig reális a veszély, és ha ez nem a kapitalista világrend hozadéka és bűne, akkor valaki magyarázza már meg, hogy kinek az érdeke!
Mert a mienk, egyszerű földi halandóké biztosan nem.
A világ a mennyiségi fejlődés rabja, ehhez forrásokat keres, és piacot a rengeteg felesleges árunak, ahelyett, hogy az emberiség jólétével, a világ környezeti kihívásaival foglalkozna.
A Szent GDP!
Azt hiszem, míg a hétköznapok embere nem döbben rá, hogy a szegénység őt is sújtja, még ha hetente ját wellnessbe, akkor is - addig nem lesz itt nyugalom, csak torzsalkodás és halál.
Ukrajna csak olyan, mint nagybeteg testén a kiütés - kellemetlen, gusztustalan, de jelzi is a betegséget.


El kellene kezdeni már a gyógyítást.


:O)))

9 megjegyzés:

anteus írta...

A kapitalizmus ciklikus válságai nem az áruk túltermelése, hanem az ezt előidéző tőkések túltermelése. Ezt
a piac szent "szabadsága" teszi lehetővé, ami megkérdőjelezhetetlen ember alapjog.
Kár, hogy ennek nincs megfelelő definíciója: bárki piacra léphet, a hitelpénz mindent lehetővé tesz - aztán ha bukik, a bank áthárítja a bukott hitelt ránk. A hülyék fizetik a még hülyébbek okozta kárt.
Egyszóval nem az áru rengeteg, hanem tőkésből van feleslegesen rengeteg sok.
De ezt már sok évtizede tudjuk. És amíg így van, így is lesz. Meg van talán 50 évünk.

Nyista írta...

Kedves Pupu! Még az is lehet, hogy túl optimista a helyzetértékelésed. Tény, hogy az orosz ICBM-ek még nem érkeztek meg, de mi van ha valójában már régóta háborúban állunk? Az informatikai háború már lassan két évtizede folyik. Titkosszolgálati beavatkozások választásokba és zavargások szítása. Irán egész hálózatot épített ki félkatonai szervezetekből a Közel-Keleten. De rendelkezik ilyenekkel szinte minden hatalom. Az általad is említett angliai zavargásokban komoly szerepe van a dezinformációnak, amit bárki végre tud hajtani a hála a közösségi médiának. Ki tehette? Cui prodest? Cui bono?
Biztos, hogy "békében" éltünk eddig? Vagy csak vakok voltunk és nem vettük észre, hogy régóta háború van? A XXI. század csatáit már nem hagyományos fegyverekkel vívják. Nem kell felrobbantani az épületeket. Elég leállítani vagy elrontani a számítógépes hálózatokat. Elég néhány hamis információval őrületbe kergetni az erre fogékonyakat. Kimentem a parkba sétálni. Két órával később csatatér volt. ugyanott. Egyetlen lövés nem dördült. Egyetlen rakétát nem kellett kilőni, de lángoltak az autók és füstölt egy épület. 51 sérült. És ezt néhány száz hazug tweet és FB post érte el. Ez a szegényember bombája...

Nyista írta...

Kedves Anteus! Szerintem nem a tőkések létszáma a fő gond hsnem a mohóságuk. Ha tényleg túl sokan lesznek, akkor majd a "nagyobb halak" felfalják a kisebbeket. De közben a mohóságuk mit sem csökken. Ez az igazán rossz hír számunkra!

kekec írta...

Kedves Pupu, a kurszki betörés után mekkora esélyét látod egy formális hadüzenetre Putyin részéről? Mert nem értem miért nem lépi meg, hiszen rengeteg előnnyel járna: a haza védelme ürügyén fokozhatná a sorozást, csökkenő társadalmi ellenállás mellett, jogszerűen vonná blokád alá a Fekete tenger kikötőit (annyika a búzaexportnak és a hadfelszerelések szállításának) és a háború lezárásánál már van értelme a "békekötés" fogalmának is az oroszok előtt, míg a "speciális khm akármi" esetében elég nehéz kommunikálni (elég egyoldalúan befejezni és kijelenteni, hogy "elérték a célokat")
A világ többi része egyébként is háborúnak veszi és nevezi - akkor mi tartja vissza?

PuPu írta...

Kedves kekec, Oroszországban nincs társadalmi ellenállás, az orosz nép támagatja ezt a "különleges hadműveletet", mert részükre ez olyan, mintha a magyarokat gyilkolták volna Erdélyben és mi elmennénk rendet csinálni - amitől mentsen meg bennünket az Úristen, de a társadalmi támogatottság meglenne.
Putyinnak szerintem ez a helyzet megfelel, hiszen előbb-utóbb elfogy az ukrán katona, és hiába önti a Nyugat a fegyvert,lőszert, nem lesz. aki lövöldözzön vele.
És ehhez nem kell sorállományt alkalmaznia, a zsoldosok száma elegendő lesz.
Ez a betörés csak akkor lenne katonailag hasznos, ha elvonna erőket a frontokról, de nincs így, viszont ennyivel csökken az ukrán hadsereg ereje, létszáma, a támadási célt (kurszki atomerőmű) soha nem fogják elérni.
Oroszország eddig is a NATO-val harcolt, de ha a NATO élőerővel is beszáll, az egy új helyzet, új taktikát kíván, és a háború kilép Ukrajnából.
Ennek az ügynek propagandaértéke van és inkább a nyugati országok kormányainak hasznos, mint Ukrajnának, hiszen így még egy darabig indokolható a támogatás, de ha az oroszok nekimennek viszonzásul Odesszának, az a mai Ukrajna végét jelenti.
Persze lehet, hogy tévedek.
Az oroszok türelmes népek...

kekec írta...

Rendben, de akkor ha nem iédézi Nagy Imrét (csapataink harcban állnak) akkor mi a fenével magyarázza 70 falu ukrán elfoglalását? Azért ott sem lehet teljesen elzárni az infótol a jónépet!

PuPu írta...

Kedves kekec, a háború nem videójáték, itt a helyzet nem változik gombnyomásra.
Biztosan láttad A halál ötven órája című filmet ( ha nem, nézd okvetlen meg, megéri...) - ott a helyzet ugyanilyen, - a vége is ugyanez lesz.
Aez oroszokat legfeljebb feldühíti ez, és nagyon sajnálatos hozadéka lehet a támadásnak.
A hetven falu soknak tünik, de oroszléptékkel mérve semmi, katonai értékük nincs, a tetejébe rendezett a kiürítésük - és átmeneti.
Türelem.
:O)))

kekec írta...

Kedves Pupu!
Én türelmes vagyok, katonai szakértők szerint az ukrán dandárok 7-10 napra elég utánpótlással rendelkeznek - azt azért a magukat százasával megadó orosz kiskatonák jelentősen csökkentik,
az utánpótlási vonalak meg egyre nyúúúúlnak.
Az oroszok lassan nyergelnek, de azután gyorsan lovagolnak. a hadüzenetnek meg tényleg lenne olyan hozadéka, hogy az elfogott ukránokat hadifogolyként kellene kezelni, és annyika lenne a gázexport maradékának is.

PuPu írta...

Nézd, az utánpótlás menmyisége relatív, a fene megette, ha ukrán zászlóból elégséges, de a lőszert ellövöldözték, amúgy meg mindegy, úgyis az élőérő fog elfogyni...
A magukat százasával megadó orosz katonák jelentősége sem sok, amikor Hitler megtámadta a Szovjetúniót, százezrével adták meg magukat a katonák, aztán mi lett a vége?
A gázexport megállítása pedug minket érintene katasztrofálisan, mert Európa még mindíg orosz gázt használ, és itt a fűtés csak egy szempont a sok közül, ennek az iparra is rettenetes hatása lenne.
A gázexportmeg menne keleti irányba meg délre, Kíba, India szinte korlátlan piac, és a II. Világháború végkimenetelét t sem a szénhidrogén-export határozta meg.
A hadifoglyot meg etetni-itatni kell, őrizni, gyógyítani - csak a gond van vele, és ne hidd, hogy az oroszok rosszabbul bánnak velük, mint az ukránok...