2025. március 28., péntek

FALUSIRATÓ



Az ostoba tahó agyonverte a nyugdíjából őt és családját eltartó nagymamát.
A falusi suttyó is megölte a falut életben tartó szövetkezeteket.
Nem egyedül tette, előre megfontolt szándékból, csoportosan követte el, mert társaival együtt azt álmodta, hogy a saját tsz-elnöke lesz, de minimálisan is cukrászdát nyit Bécsben.
Igaz ugyan, hogy addig azt sem tudta megszervezni, hogy a kanál, melyet mások mertek tele neki a szájához kerüljön, de optimizmusával csak a szakértelme vetekedett.
Így aztán az ország népe közös erővel megölte a falu lelkét, a szövetkezetet.
Sőt, a szövetkezeteket, hiszen azok falun olyanok voltak, mint a katolikus isten maga, a szentháromság megtestesülése: termelőszövetkezet, fogyasztási és értékesítési szövetkezet -takarékszövetkezet.
Ma nincs helyettük senki, csak az új földesurak és zsellérjeik, cselédeik, meg a lézengő, hosszú kínhalálra ítéltek.
Mi lett az egykor virágzó magyar faluból?
Mi lett a világhírű magyar mezőgazdaságból?
Mi lett az erre alapozott magyar agrárértelmiségből?
Mi az oka, hogy Csányi tehenei zenére adják fűtött istállóikban a tejet, miközben a fűtetlen házakban százszámra fagynak emberek, akik nagy nyomorukban egymással torzsalkodnak és nyalják a saját Döbrögijük seggét, ahelyett, hogy célirányosan használnák a szecskavágót azoknak megsokszorozására, akik ezt tették velük...


Ez is olyan országspecifikus dolog, megérteni is nehéz, hát még elfogadni.
Mint ahogy azt se lehet nagyon érteni, hogy miért hagyta a nép kicsavarni kezéből az önkormányzatiságot, és átadni a helyi ügyek intézését olyanok kezébe, akik csak haszonélvezői saját intézkedéseiknek, de akik a gondokkal legfeljebb elméleti szinten találkoznak, akkor is leginkább letagadják azok létezését.
Igen, a szövetkezet a falu lelke volt.
Nem csak gazdasági, de társadalom, sőt, közösségépítő szerepet is betöltött.
Az állam támogatta, a kedvezőtlen termőhelyi adottságú termelőszövetkezeteket szubvencionálta, hiszen volt miből - a kedvező adottságú szövetkezetek megteremtették az anyagi alapot erre.
Merthogy a magyar mezőgazdaság netto költségvetési befizető volt, és ebben a Föld országai között csak egyetlen párja akadt: Új-Zéland.
Akkortájt ott volt több birka található, ma meg errefelé.
A helyi bolthálózatot az ÁFÉSZ-ek működtették, ugyancsak a háztáji termények felvásárlását is.
És útba esett jövet-menet a Takarékszövetkezet, a vidék bankja, melynek több fiókja volt  anno, mint ma a teljes banki szektornak.
Na ja! - mondják az okosok, de elvették a paraszt földjét, ami ugyan netto hazugság, de olyan jól hangzott, és elfedte a tényt, hogy ősszel magállt a Zetor és leborították a földjáradék fejében adott terményt, amennyit ha a saját földjét műveli soha nem tudott volna megtermelni rajta a gazdája.


Szóval, ez a kártékony komcsi vircsaft nem elég, hogy hatékony volt, még a kultúrát is támogatta, kórusokat és tánccsoportokat tartott fenn, nyaralni vitte a parasztot, színházi járatot indított, ösztöndíjat adott a tehetséges gyermekeknek, a pedagógusnak, orvosnak lakást épített, és ezt nem állami könyöradományként tette, hanem a falu közösségének elhatározásából, a saját munka eredményeként.
Kisközösségeket hozott létre, melyeket nem mások gyűlölete, hanem a közös tevékenység, a játék öröme tartott össze.
Akkortájt a cigányság felemelkedése sem látszott kilátástalannak, hiszen megtalálták a helyüket a saját szakmáik művelésére szervezett szövetkezetekben, a termelőszövetkezetek gépparkja körül, a kézimunka-igényes ágazatokban. Együtt dolgoztak a többségi társadalom tagjaival, és a munka mennyisége és minősége nem volt eltagadható egymás előtt.
És alanyi jogon járt mindenkinek a társadalombiztosítás, a nyugdíjas paraszt nem csak a mesékben létezett.
Kellett ehhez némi kényszer is az elején, de aztán belejött a nép, mint kiskutya az ugatásba.
Aztán -  rendszerváltáskor - előtört a genetikai örökség, az irigység, a kapzsiság, az önzés.
Pedig tőlünk nyugatabbra nem példa nélküli a szövetkezeti eszme, csak éppen  nálunk nemigen megy az egy ember-egy szavazat modell, hiszen akinek több van, az többet is ér, mint ezt a szép új világ prominense megalapvetette.
Kár, hogy ez az ész elosztásánál nem igaz.


A szövetkezetek többségükben apolitikusak voltak, bár mindenhol létezett pártszervezet és szakszervezet is, de a viták zömében a termelésről, a munkáról, a tagok jólétének elősegítéséről szóltak, és bizonyos ellenőrző szerepük is volt a vezetői túlkapásokkal szemben.
Ma már hiába menne a hajdani kulák ükunokája panaszra az új földesúr ellen, nincs hova.
És ha meghal az utolsó nyugdíjas paraszt, unokája mehet koldulni.


Nagyszerű életet hozott a rendszerváltás.
Kádár kora száz év fejlődést hozott a parasztságnak.
Visszavettek belőle nyolcvanat.


:O)))

13 megjegyzés:

Dr Genyó írta...

"Hányszor támadt tennfiad
Szép hazám kebledre,
´S lettél magzatod miatt,
Magzatod hamvedre?"

Kölcsey Ferenc: Himnusz

A mű 1823 Január 22-én született. Pontosabban ekkor készült el végső formájában. A magyar nép önpusztító hajlamait már kétszáz éve is felismerte a kor szellemi elitje. Akkor még volt a magyar népnek olyanja. Mostanra nem maradt szellemi elit, csak az önpusztító hajlam.

Czékus Lajos írta...

A TSZ-ek (termelőszövetkezetekI) mellett volt lehetősége a parasztnak a háztáji gazdaság művelésére/működtetésére is. Abban az időben a fiú, mikor meg akarta kérni a lány kezét, a hozomány forszírozása ürügyén rákérdezett: - Oszt hány négyzetméter fóliás földje van apádnak? A fólia alatti termelésnek köszönhetően az ország bőven el lett látva zöldséggel.
A TSZ-eket kolhoznak csúfolva a Torgyán féle minisztérium aztán felszámolta, az állami gazdaságokat is, ezekből a gépeket, felszereléseket tulajdonképpen kilopva 'megszülettek' a zöldbárók. Ezek aztán a kárpótlási jegyekkel (hú, de ostoba dolog volt ez) felvásárolták a földeket is.
A magyar mezőgazdaság - amely a 60-as évek második felétől, 70-es években és 80-as évek első felében virágzott, világhírű mezőgazdasági üzemeink voltak, pl. Bábolna, Hosszúhegyi ÁG, stb. mára már csak vergődik. Sok termékből behozatalra szorulunk, amelyek minősége messze elmarad a korábbi színvonaltól. Mindez a hanyatlás annak ellenére történik, hogy Magyarország területe cca. 70 %-á termőföld.

anteus írta...

Százéveset?
A parasztnak 1000 nem volt nyugdíja...
A rohatt diktatúra.

anteus írta...

Továbbá.
A pártszervezet és a szakszervezet a vezetést, a tervezést és az elszámolásokat ellenőrizte (nem kell azok véleménye, akik sem falut, sem parasztot, sem tsz-t nem látott életében) nem a tagságot.

1970 írta...

Kedves PuPu!

Lassú, de masszív folyamat volt a pusztítás, amelynek a termelőszövetkezetek és állami gazdaságok szétverése csak az egyik első (kétségkívül) markáns lépése volt. Ennek viszont egyenes következménye a többi: az agrárium és az élelmiszeripar tönkremenetele, a falu elnéptelenedése, a művelődési házak, a falusi kultúra lehetőségeinek felszámolása, a kocsmák bezárása.
Kohl nemhiába kérte "Tél tábornoktól" az állattenyésztési ágazat felszámolását, amelyet az végre is hajtott, szolgai módon. A kapcsolódó ágazatok (pl.: növényolajipar, húsipar, konzervipar, stb.) tönkremenetele már "csak" következmény volt. Torgyán bohóckodása ebben a folyamatban már érdemben nem számított.
Szerintem abból a százéves fejlődésből mindent visszavettek, nem csak nyolcvanat.

Bubu64 írta...

Kedves Pupu! Mindig olyan érzésem van, ha csak olyan írást akarnál közzé tenni a pozitív gondolkodás jegyében, ami arról szól mit nem tettek tönkre, semmit nem írnál. :(

anteus írta...

Kedves 1970!
Torgyán, az újpesti ügyvéd "paraszt" legitimálta kisgazda pártelnökként. Hatalmas a felelőssége a rendszerváltásban, az ország tönkretételében.
Semmi "bohóc".

1970 írta...

Kedves anteus!

TJ felelősségét nem vitatom, de inkább a politika "elbohócosításában" látom az ő legnagyobb bűnét. A rendszerváltásban, az ország és a mezőgazdaság tönkretételében azt gondolom, nagyságrendileg súlyosabb felelősséget visel az a miniszterelnök ("Tél tábornok"), aki ezt a újpesti származású "rózsadombi" ügyvédet pozícióba helyezte.

1970 írta...

Kedves Bubu64!

Igen, ezt érdekes lenne olvasni: Mit nem tettek tönkre? Gyanítom, PuPu semmit nem tudna egy ilyen posztban leírni.

anteus írta...

Kedves 1970!
Azért került pozícióba, hogy ezt megtegye. Tudta mit csinál.
Színjátékot játszott. Személyes ismeretségem alapján állíthatom, hogy okos (és kedves) ember volt.

1970 írta...

Kedves anteus!

Nem ismerem személyesen, bár én is kerületi vagyok. Amikor már pozícióba került szerintem nagyon sok dolog el volt döntve. Okos ember volt? Nem tudom, nem ismertem, de gyanítom, hogy okos ember nem játszik színjátékot. Ezért sem tartom "okosnak" kisgömböcöt...

anteus írta...

Kedves 2070!
Az orbáni mézesmadzag a koalíció felajánlása volt, biztos parlamenti helyekkel.
A torgyáni "lukrafutás" törtenete.

1970 írta...

Kedves anteus!

Pont erre utaltam. TJ 1998-ban lett miniszter, addigra itt már sok dolog lefutott. Bár "Tél tábornok" kormányában is aktívan ott volt az FKgP, igaz egy ideig...