Az Éjjeli farkasok egy orosz motoros-klub, állítólag Putyin kedvencei, akik most éppen azzal hívták fel magukra a figyelmet, hogy részt vettek a második világháború lezárására - az orosz és amerikai csapartok Elba menti találkozására - emlékeztető rendezvényen a Németországi Torgauban.
Ez a motorosklub is olyan, mint amilyenek a motorosklubok lenni szoktak, ezek még kulturáltabb külleműek, mint a Pokol Angyalai, és talán nincs olyan neonáci felhangja sem elnevezésüknek, mint a Goj Motorosoknak, akik hazánk gyermekei.
Az orosz motorosok közül többen jó kapcsolatokat ápolnak a Kreml egyes politikusaival és közülük többen is támogatják az Ukrajna elleni háborút.
Mecsoda csoda, - oroszok, és mégis támogatják az oroszokat irtó, a neonáci szabadcsapatokat az orosz nemzetiségű ukránokra szabadító ukrán rezsim elleni harcot.
Nálunk ilyen nem lenne, mert ha ha például a román állam támogatásával, a Vasgárdára utaló jelképeket viselő románok irtani kezdenék a magyar nemzetiségűeket, legfeljebb Karácsony kerékpárosai emelnék magasba harci kerékpárjaikat és Dúró Dóra handabandázna, mint Magyar Anya egy kicsit.
Az Éjjeli Farkasok provokálták a németeket, merthogy az Elba menti találkozás nyolcvanadik évfordulójára a hivatalos orosz küldöttség nem kapott meghívást, mégis megjelent ott az orosz nagykövet, valamint a motorosok, akiket egy lovas vezetett fel, kezében orosz zászlóval.
Hogy ki provokál itt kit, az erősen kérdéses, mint ahogy a meghívottak összetétele is, akik közül az amerikai, ukrán, grúz és fehérorosz hivatalos képviselők távol maradtak. Nem hinném egyébként, hogy a fehérorosz rezsim képviselője meghívást kapott volna, de nem is érdekes, hiszen a Szovjetunió utódállama minden tekintetben Oroszország, mely most úgy tűnik, nem várja meg, hogy a meghívót ismét Moszkva alá vigyék a memória tekintetében kihívásokkal küzdő németek.
Pedig illene tudniuk, hogy ha még egy világháború kirobbantásában vennének részt, akkor az Németország feldarabolásával fog járni, oszt harciaskodhatnak tovább a romokon.
Ami a II. Világháború lezárását illeti, éppen a revans erős vágya vett erőt némelyeken, akik talán nem is tudják átérezni annak a generációnak a tragédiáját, melyet idióta politikusok halálra, szenvedésre ítéltek.
Azt hittük, legalább Európában megértették az emberek, hogy véget kellene vetni a fegyverek uralmának és ideje lenne a békés egymás mellett élést a gyakorlatban is kipróbálni.
Mikor Merkel volt Európa vezetője, remekül ment a dolog,
Az európai országok Helsinkiben, - amikor Finnország még adott a semlegességére - rögzítették az európai határok megváltoztathatatlanságának elvét, a kölcsönös biztonság garantálását.
Sajnos ez nem tetszett mindenkinek és a nyugati országok a délszláv háborúval - Koszovóval -
fel is borították a megállapodást.
Nem az első eset volt, hiszen a győzelem csak elfedett ellentéteket, de meg nem szüntette azokat.
Alapvetően az Egyesült Királyság és az USA Oroszországot mindig ellenfelének, pontosabban egy lenyelni való kiadós falatnak tekintette, és a mai napig nem képes arra, hogy a helyén kezelje.
A győzelem után az angolszászok a német csapatok feloszlatását késleltették, potenciális szövetségest láttak bennük egy Oroszország elleni támadáshoz.
Az ukrán nacionalisták Bandera vezetésével hol a németekhez húztak, hol azok ellen is harcoltak, de azért maradt idejük arra, hogy kiirtsanak úgy százezer lengyelt.
A lengyeleknél az angol támogatású emigráns kormány próbálta megváltoztatni az erőviszonyokat, - a varsói felkelés vérbefojtása lett a vége.
Európa országai vagy a németek szövetségesei voltak, mint mi is, vagy mindenhol akadt egy Quisling, akikről ma szeretnek elfeledkezni.
Hogy éppen az oroszokat próbálják meg távoltarani a megemlékezésektől, ez nevetséges és felháborító, ők a részvétel jogát tengernyi vérrel vették meg.
Az egészben az a legborzasztóbb, hogy a háború lassan befejeződik, a célokat, amiért elindult az oroszok elérték.
Ukrajna nem lesz NATO-tag, nem lesz atomfegyvere és az oroszlakta területek a Krímet is beleértve orosz fennhatóság alá kerülnek.
Az oroszok annak idején lényegesen kedvezőbb feltételeket támasztottak, az oroszlakta területeknek bizonyos autonómiát kértek Ukrajnán belül, valamint Ukrajna katonai semlegességét és atomfegyver-mentességét.
Ha a minszki megállapodást a Nyugat és Ukrajna betartja, ma nem élne az ukránok fele külföldön, nem lenne az ország elaknásított csatatér és nem gyászolnák ukrán és orosz anyák fiaikat.
Európa olcsó energiaellátása biztosított lenne, az Unió tényező maradna a világban, és az oroszokkal szövetségben esélye lenne beleszólni a világ dolgaiba.
A saját politikusaink sajnos még az európai átlagnál is sötétebbek, pedig hát Ursula és Kaja Kallas nem semmi.
Zelenszkíj meg örülhet, ha nem esik le a létrája.
Ha kinyírják, nem az oroszok között kell keresni a tettest.
A katonai eredmények mellett - a zsoldosokkal is megnyert háborúval, a hadiipar teljesítményével, a szankciók nevetségessé tételével az évszázadok óta elismert orosz diplomácia is jelesre vizsgázott, Lavrov brillírozott.
Putyin meg ismét feltette Oroszországot a nagyhatalmi térképre, és ezzel elérte azt, amit Oroszország Gorbacsov utáni helyzetében el lehetett érni.
Sokan berzenkednek a gondolattól, de reális veszély az Uniótól való elszakadásunk, és nem csak Orbán vélekedik így.
Az Unión belül is átrendeződnek a frontok, nem hiszem, hogy a tények ismeretében a jelenlegi idióta álláspont hosszabb ideig tartható lenne.
A táposcsirkék korszakának befellegzett, és ha nem fűzik szorosabbra a szövetséget, akkor az Uniónak annyi.
Talán a NATO-nak is, - megjósoltam én már, hogy az út a mi belépésünkkel csakis erre vezethet.
Reménykedjünk, hogy az európai politikusok nem bolondulnak meg, az Egyesült Királyság meg a dollár egyeduralmának megszüntetésével elindulhat az eljelentéktelenedés lassú, de biztos útján.
Nekünk ilyen téren nincs feladatunk.
Hát nem a szerencse gyermekei vagyunk?
:O)))
34 megjegyzés:
Pupu! Te lehetsz a világ legboldogabb embere. 2022. február 24-e óta átlagban minden héten egyszer bejelented és megünnepled az orosz győzelmet!
Nekem nem okoz örömet, ha leírom, hogy az ég kék, de talán azoknak segít, akik színvakok...
Persze, ha ostobák és még színvakok is, akkor megáll a tudomány...
:O)))
Sajnos ez a vers örökérvényű:
https://www.magyarulbabelben.net/works/hu/V%C3%B6r%C3%B6smarty_Mih%C3%A1ly-1800/Az_emberek?interfaceLang=en
Az a baj, hogy az ég sem kék.
A lovaknak is segítesz... A szamarakat nem ismerem.
🙂
Tényleg, - most, ahogy mondod, rájöttem: az ég sötétbarna és pöttyös...
Nem érzed néha úgy, hogy kissé túlspilázod a dolgokat?
Akarsz róla beszélni?
:O)))
És - sajnos - nagyon igaz...
Kedves Nyista!
Valahogy így van. Akár kék az ég akár nem, a "reális" gondolkodás jegyében.
Szia Pupu!
Egy másik vélemény, nézőpont: https://nepszava.us/trump-ujra-ra-akarja-kenyszeriteni-az-oroszok-akaratat-ukrajnara/
Mit szólsz hozzá?
Csak, hogy oldjuk a hangulatot:
Trump a túlvilágon kap egy órát, hogy visszalátogasson a Földre. Betér egy new york- i bárba, és megkérdezi a pultost:
- Na, hogy mennek a dolgok Amerikában?
A csapos döbbenten néz rá:
- Uram, Önnek köszönhetően elképesztő birodalmunk lett. Grönland, Panama, Kanada- mind a miénk lett.
- Csodás, lelkendezik Trump.- És mi a helyzet Európával?
- Ó, ők sem tudtak ellenállni nekünk.
- Ez gyönyörű- sóhajt Trump elégedetten.- Na indulnom kell vissza, mennyivel tartozom?
- Egy rubel ötven kopejkával - feleli a csapos.
Bartus Laci nem akarja észrevenni, hogy itt egy új világrend gründolása folyik, és amikor Oroszországról beszélünk, akkor ezen Kínát és a többi ebben érdekelt államot is érteni kell.
Ebből a helyzetből akarja a legtöbbet kihozni Trump, lehetőleg világháború nélkül, mert úgy tűnik érti, hogy ebben Amerika is érintett lenne területileg, és az amerikai nagyvárosok sebezhetősége igen magas.
Emellett azt is látni kell, hogy a fejlett országok polgárait már nem olyan könnyű fanatizálni, mint az afgán kecskepásztorokat és nem mindenki szeretne hősi halott lenni sörivás helyett.
Ebben a játszmában Európa és benne Ukrajna a maga korrupt, hazug és önállóan levegőt venni is képtelen rendszerével elhanyagolható tényező, legfeljebb egy alkunál bedobható a kalapba...
Bartus Laci ruszofób és bele van ájulva az USA Szent Seggébe, és ebben sokan társai, mert a média ezt gyömöszöli évtizedek óta abba az okos fejükbe, - végtére is joguk van a véleményükhöz, egészségükre.
De azért nem kötelező mindenkinek vakegérnek lenni...
:O)))
Köszi.
Ez nemcsak örökérvényű, de ijesztő is. Különösen a 6. szakasz,
Pupu! Előbb ismerd meg a tènyeket - lehetőleg pontosan - ès aztàn ferdítsd el őket. Egyrèszt, az èg nem kèk. A kèk szín csak egy èrzet, amelyet az agyunk rendel a 485 - 500 nm-es hullàmhoszú fènyhez. Màsrèszt az èg színe (is) folyamatosan vàltozik ahogy a napsugarak beesèsi szöge vàltozik. Amikor a kommentedet írtad itt ahol vagyok az èg nem kèk volt hanem szürke. Persze lehet, hogy feletted mindig kèk az èg.
Te hàrom ève minden hèten kihírdeted az oroszok győzelmèt... aztàn mègis hàrom ève tart az amiről Te azt àllítottad, hogy nem is hàború. Utóbb màr Te is hàborúnak nevezted. Szóval a dolgok vàltoznak, ahogy az èg színe is. Ami ràadàsul az èrzèkeink jàtèka. Nem a valósàg. Ahogy az sem amit te àllítasz.
A világrend újul, de nem a világrendszer.
Az imperializmus csak a tőke politikai (jogi, katonai) új formája. A gazdasági alapforma mindössze kiterjed, minden emberi viszonyok tőke (pénz-)viszonyba koncentrálódtak. A globális finánctőke a legújabb hatalmi forma. Azé a pénzé, aminek már rég nincs sajátértéke. A valódi gazdaság átlépett a hipotetikus világba. És a dollár még mindig a világpénz.
A világ abban tévhitben él, hogy a dollámilliárdosok a halljakendek! Frászt.
A pénzgyárak azok: a nagy bankkonzorciumok, a spekulációs tőke. Amelyek minden korlát nélkül állíthatnak elő pénzt, lévén, hogy annak szinte egésze csak egy szám egy könyvelésben. A pénz mára csak egy számviteli adat. Aztán jött először 2009. Idén a pénzgyártók átvették a legális hatalmat az USÁ-ban.
Azok az összegek, amelyek naponta rutinszerűen forognak a külföldi átváltási piacokon, legalább ötvenszeresen meghaladják (2003-as adat, hol vagyunk már ettől!) a megfogható javak és nem pénzügyi szolgáltatások tranzakcióinak teljes értékét. Hm.
NA, itt kell kezdődjék a megértés.
Hát nem tudom, inni sem H2O-t szoktál inni (lehet, hogy ez a baj?) hanem vizet, és az ég alja vörös néha, este meg az ég éjkék vagy fekete, kivéve a szentpétervári fehér éjszakákat, melyek szintén nem fehérek, mégis, ugye.
De tőlem aztán annyit szőrszálhasogatsz, amennyit csak akarsz.
És igen, három éve minden nap azt gondolom, hogy az oroszok győzelme ebben a konfliktusbam, mely attól háború, hogy az USA és szövetségesei minden percben új fegyverekkel látják el a Fekete Lovagot, és attól különleges hadművelet, hogy az oroszok nem lépnek ki az oroszlakta megyékből, nem bombázzák szarrá Kijevet, nemigen nyúlnak Nyugat-Ukrajnához, leszámítva az energetikai létesítményeket, nem hirdetnek általános mozgósítást, zsoldosokkal oldják meg a feladatot, és nem az ukránokat gyűlölik, hanem a neonáci rezsimet.
Akinek van egy csepp esze, az ránéz a térképre és értetlenkedik - ez a farokzongorista megőrült...
Amúgy ha tételesen cáfolni kívánsz valamit, hát tedd, de az olyan duma, hogy amit írok, az nem a valóság, az érvként, bizonyítás nélkül meglehetősen kevés.
Viszont soha nem vontam kétségbe a jogodat, hogy szeresd Zelenszkíjt, sőt, ahogy itt ismerkedek a gondolkodásmódoddal, egyre inkább törvényszerűnek tartom, hogy ezt kell tenned.
Jó egészséget hozzá!
:O)))
Mi az, hogy világrendszer?
A világrend pedig a közelmúltig egypólusú volt, az USA dominanciájával.
Ennek vége, mint ahogy a dollár egyeduralmának is - megváltozik a világ.
Trump látja, és másként akarja az amerikai hegemóniát biztosítani, ameddig még tudja.
Hosszú távon kudarcra van ítélve.
Drága árat fog fizetni ezekért az évtizedekért Amerika...
:O)))
Kedves Kapat!
Köszönet a versért. Vörösmarty verseinek szépsége mindig valahol a költő mély pesszimizmusában, szomorúságában rejlett. Előszó, A vén cigány mind-mind gyönyörű, pedig
valahol nagyon szomorú versek. Talán Juhász Gyula versei ilyen mélyen szomorúak és szépek is egyben.
(A Szózat pedig számomra sokkal mélyebb, emberhez szólóbb, mint a Himnusz. Mindig jobban kedveltem. Igazi, jó értelemben vett "hazafias" költemény.)
Kedves 1970!
Vörösmarty "szomorúságát" én inkább filozofikus alkatából eredeztetném. Ő midig keresi a dolgok eredetét, melyek soha nem a felszínen mutatkoznak meg.
Nekem a "Gondolatok a könyvtárban" a kedvencem Tőle, a rossz és jó örök harcának tépelődő kérdéseivel. A bizakodó ember talál megoldást. Nem szabad egy percre sem feladni, főleg elveinket nem! Ha hosszú is az út, ahogy a költő is mondja:
" Mi dolgunk a világon? küzdeni
Erőnk szerint a legnemesbekért."
Pupu! Nem ezt mondtam, hanem azt, hogy a világ sokkal bonyolultabb annál, mint ahogy Te itt lefested.
"A szalmabábérvelés olyan érvelési hiba, mikor az egyik vitapartner, a racionális vita szabályait megsértve a másik vitapartner torzított álláspontját támadja.
A torzított álláspont általában nagyon hasonlít az eredetire, azonban jóval gyengébb, leegyszerűsítettebb annál. A torzított állítást a vitapartner, mivel az sokkal könnyebben támadható és sokkal nehezebben védhető, hatásosan támadhatja, annak látszatát keltve, hogy az eredeti állítást cáfolta meg. A szalmabábot használó vitázó ezekben az esetekben akár a közönséget is megnyerheti, ha a leegyszerűsített álláspont valami elrettentő (pl: gazdasági katasztrófa). A szalmabábérvelés súlyos veszélyt jelent a racionális vita további menetére: az a vitapartner, akinek álláspontját torzították, könnyen abba a hibába eshet, hogy az elferdített állítást kezdi védeni, amely gyengesége miatt rendkívül nehéz és a vita szempontjából értelmetlen. A vitapartnert teljesen összezavarhatja az érvelési hiba után kialakuló szituáció, jogtalan előnyhöz juttatva partnerét. "
Forrás: https://hu.wikipedia.org/wiki/Szalmab%C3%A1b%C3%A9rvel%C3%A9s
Egy szót sem szóltam Zelenszkij-ről. Főleg nem állítottam, hogy szeretem. Valójában a legtöbb ember teljesen közömbös a számomra.
Te meg állandóan a fent vázolt szalmabáb érvelést alkalmazod. És szerintem ez esetedben nem egy hiba hanem egy taktika. Ezért térjünk vissza a valóságba!
Oroszország még nem nyerte meg a háborút. Oroszország - mint hadviselő - szarik a civilekre. Ugyanúgy mint a legtöbb hadviselő. Volt és van mozgósítás oroszországban. Éppen a napokban beszégettem egy orosszal aki a behívó elől szökött ide. Már régen nem csak zsoldosokkal vívják ezt a háborút. Egy háború kimenetele sokmindentől függ. Te három éve szajkózod ugyanazt. Ha mégis tényleg az oroszok nyerik meg háborút, akkor majd mondhatod, hogy én megmondtam. Ez nem a kivételesen jó ítélőképességed miatt lesz így - ha így lesz - csak bejön a tipped.
Kedves anteus! Szemben Pupval én értem a különbséget a "világrend" és a világrenszer között. Pupu kedvéért ide írom, hogy a világrend-elmélet Henry Kissinger nevéhez fűződik és írt is egy könyvet a témában. Nem meglepő módon a címe : Világrend.
A világrendszer- elmélet viszont Immanuel Walerstein nevélhez fűződik:
"Wallerstein szerint a világ különböző részeinek gazdaságai a XVI. századtól kezdődően egy nemzetközi munkamegosztásba kapcsolódnak – ezt nevezi világrendszernek, azaz egy olyan rendszernek, melyben valamennyi résztvevő működését a tőkefelhalmozás logikája határozza meg. "
Forrás: https://hu.wikipedia.org/wiki/Immanuel_Wallerstein
Te egyértelműen tőkefelhalmozás logikájára épülő világrenszerről írsz ami valóban nem változik sőt!
Pupu meg szándékosan tesz úgy mintha nem értené a különbséget, hogy "szalmabábozhasson" veled tovább.
Egyértelműen neked van igazad és nem neki!
Nyista
🤣🤣🤣
Kedves Nyista, a világ nem olyan bonyolult, mint hinni akarod.
Az embert nem sok különbözteti meg az állatvilágtól, és ha lefejted a rengeteg elméletet a működésről, melyet azok az emberek alkottak akik abból éltek, hogy az eszüket kölcsönadták azoknak, akiknek kevesebb jutott, akkor végső soron a szükségletek kielégítéséig érünk el.
Igaz, neked a hörcsög meg a mókus rokonszenvesebb az oroszlánnál, de ez irreleváns.
Mint ahogy amint érzékelheted a jelenlegi világrend nem teljesen tökéletes, hogy finoman fogalmazzak.
Hogy az általad favorizált világrendszerről ne is beszéljünk.
Emellett vannak államok, melyek kilógnak a sorból, vagy fejletlenségük okán, vagy éppen ezért. És hogy a kép teljes legyen, a nemzetállamok létjogosultsága is erősen kérdéses.
Amúgy meg ezer és ezer ellentét borzolja a világ idegeit, és ha te a világrendszer létjogosultságában hiszel, akkor mi a bajod Oroszországgal, mely csak e logika alapján hadakozik - nem Ukrajnával, hanem a kockázatcsökkentő Nyugattal?
Ukrajnának annyi az esélye, mint Szálasinak volt a főtárgyaláson...
:O)))
Sok fennkölt okosságot hallottam Tőletek, Általatok, felmerültek literatúrák is, örömmel töltött el a szindinamika, a felhők, a nemis kékség...itd.....
De valaki már száz (100) éve tudta amit mi, talán, éppcsak, mostanság kapizsgálunk:
Ady Endre: Nekünk Mohács kell
Nekünk Mohács kell
Ha van Isten, ne könyörüljön rajta:
Veréshez szokott fajta,
Cigány-népek langy szivű sihederje,
Verje csak, verje, verje.
Ha van Isten, meg ne sajnáljon engem:
Én magyarnak születtem.
Szent galambja nehogy zöld ágat hozzon,
Üssön csak, ostorozzon.
Ha van Isten, földtől a fényes égig
Rángasson minket végig.
Ne legyen egy félpercnyi békességünk,
Mert akkor végünk, végünk.
Kedves Pupu! A világ bonyolultabb, mint azt te hinni akarod. Az embert mostanra rengeteg minden megkülönbözteti az állatvilágtól. Bizonyos állati ösztönei még megvannak, de a legtöbb ember a civilizáción kívül gyakorlatilag életképtelen.
Megint egy szalmabáb. Semmit nem mondtam arról, hogy mit tartok rokonszenvesnek és mit ellenszenvesnek. A világ valóban nem tökéletes. főleg az általad is hangsúlyozott szükséglet kielégítés szempontjából. Egy maroknyi kisebbségnek annyija van, hogy nem tud mit kezdeni vele a többség meg nélkülözni kényszerül. Ez valóban igazságtalan és fenntarthatatlan.
Újabb szalmabáb: Nem mondtam semmit az általam favorizált "világrendről". ellenben felhívtam a figyelmedet a "világrend" és a "viágrendszer" közti különbségre. A nemzetállamoknak nincs létjogosultságuk az a koncepció egy XIX. századi téves paradigma. Valóban ezer és ezer ellentét van a világban, amit az elit generál a saját hatalma érdekében. És ezért olyan bonyolult a világ. Nem mondtam, hogy bajom van Oroszországgal. Annyit mondtam, hogy még nem nyerte meg a háborút és, hogy meg fogja-e az még kérdéses. Ha valóban olyan ütőképes az orosz hadsereg, akkor miért nem tud elfoglalni egy sokkal kisebb országot. Nem a nyugati hadianyag a válasz, mert már a nyugati fegyverszállítások előtt sem volt képes elfoglalni Ukrajna egészét. És nem igaz, hogy nem próbálta meg. Megpróbálta, de nem sikerült. Ez tény.
Én nem tudom, hogy most mennyi esélye van Ukrajnának és te is csak tippelsz. Nem haragszom sem rád, sem Oroszországra, csak mondom, hogy most mi van.
P.S. Mielőtt ebbe akadnál bele, nem favorizálom Amerikát és az Észak Atlanti Szövetséget sem. Nem értek egyet Bartus Lászlóval sem.
Nagyon tetszik neked ez a szalmabáb, jóllehet te állítasz dolgokat, például. hogy az oroszok el akarták foglalni egész Ukrajnát.
Nem, valóban elszámították magukat, mert azt hitték, hogy lesz egy belső ellenállás az ukrán nacionalistákkal szemben és a nép örül majd, ha világgázavarja a bohócot, de az erőszak ilyen szempontból visszaütött, és maradtak az oroszlakta területek, ott is folynak a harcok mind a mai napig.
Te írtad, hogy hetente egyszer megünneplem az oroszok győzelmét, jóllehet csak a tényekhez ragaszkodom.
Van egy sor dolog, ahol eltér a véleményünk, én egyszer sem kértelek arra, hogy változtasd meg a magadét, neked legalább van saját véleményed, egészségedre.
A blog egyébként vélemény-műfaj, én elmondom az enyém, te kialakítod sajátodat és ez mindkettőnk hasznára válik, mert átgondolunk egy problémát.
Aztán, hogy melyikünké lesz igaz, majd eldől.
De ettől még igaz, hogy a hír szent, a vélemény szabad, és én a hírt soha nem változtatom meg a számomra rokonszenves oldal javára.
És igen, nekem az orosz álláspont rokonszenvesebb a kritikátlan nyugat-imádatnál, és érteni vélem, miért kellett Putyinnak ehhez az eszközhöz nyúlnia, és ha már elkezdte, győzelem nélkül nem fogja befejezni - szerintem...
Egyébként eléggé vicces, hogy te még önmagadtól is elhatárolódsz, tipikus magyar értelmiségi hozzáállás, felelősséget nem vállalva okosnak lenni...
https://www.pupublogja.hu/2014/05/nekunk-mohacs-kell-kell.html
Mi a világrendszer? Ha ez tényleg kérdés, akkor elég mélyen kell visszanyúlni a politikai gazdaságtanba. Azt hittem ez már mindenkinek világos: a világ átfogó gazdasági-politikai rendszere kapitalista, meghatározója a tőkeviszony. Ennél jobban nem megyek itt bele.
Kábé százezer könyv részletezi.
A világrend a rendszeren belül kialakult világhatalmi viszony(rendszer). 1992-ben fordult nagyot. Az USA egyeduralkodóvá lett szinte valamennyi fontos területen. Most megint fordul. De a rendszeren belül, dacára a kínai kommunista pártnévnek és vörös zászlajának.
Megint nyelnem kell egy nagyot, mert most az átmenet-problematika jönne, amitől istenmencs.
A két dolog megkülönböztetés azért fontos, mert a tőke már nemzetközileg egységbe forrna, de nem tud, mert a rend elitje magántulajdonát - aminek lényege, hogy halálos ellenfele más elit magántulajdonának* - csak nemzeti joggal és kényszerítőeszközeivel uralhatja. Ez nem meglepő, mert a világrendszer kényszer(csere)viszonyokból áll.
(* Igen, kedves véreim, magyar proletárok! Tőke - tőke háborúzik, nem a munka - tőke... Tőkést csak tőkés számolt fel eddigelé. A 75 évnyi devianciát hagyjuk porladni. A munka újra a tőke csuhája alá kuporodott. Újra szívás lett a fő elfoglaltsága. Nemde?)
A tátott tőke sárga szájából kipárállik büdösség-felhője. Ami halálosabb a környezetszennyezés bármely más formájánál, mint az közismert.
S ha már Wallerstein, akkor az Eszmélet 79. száma (2008) a "Hová tart a világ?" című írása jó támpont a mára. (És a további 62 cikke...)
Az csak a baj, hogy a tőkés világrendszerbnek számos megjelenési és fejlettségi formája van, és ha már rendszerről beszélünk, akkor olyan, mint az autó, melynek nincs kormánykereke, van elektromos motorja, de nincs megfelelő akkumulátor benne, viszont lovak húzzák, szárnyai vannak, de nem tud repülni.
És hát itt van még a kínai modell, amelyik azért bármennyire is hasonlít egy tőkés társadalomra, mégsem az, mint ahogy a zebra - sőt, végsősoron egy szamár vagy egy gazella is hasonlít egy lóra, mégsem az.
És még azt se lehet mondani, hogy a meglevő katyvasz az emberiség szempontjából sikeres lenne, mert a cél, az emberiség egyre javuló életkörülményeinek kialakítása már régen feledésbe merült.
A mai körülmények rá fogják kényszeríteni az emberiséget, hogy változtasson magán a rendszeren.
És hát milyen rendszer az, amelyik nem működik?
Alapvetően a magánérdek és a kollektív érdek antagonisztikus ellentétéről van itt szó, a harcról, melyet már eldöntött a világ népességének szaporulata, mely nem tűri a közösségi érdek háttérbe szorítását, de amely harc még évszázadokig fog folyni.
Igaz a történelemnek ez mindegy, párszáz év semmiség, csak az ember hiszi végtelen önhittségében, hogy a dolgoknak azonnal rendeződni kell - az ő ízlése szerint...
De az emberiségnek, - vélelmezhetően háromlábú és két fejű köbükunokáinknak már jó lesz.
Vagy a tobzoskaságnak és a csótányságnak.
:O)))
Kedves Kapat!
A "Gondolatok a könyvtárban" is egy csodálatos vers. Vörösmarty úgy ahogy van egy csodálatos költő. A filozofikus alkatából sok minden következik, de például az Előszó a mély pesszimizmusa másból ered. Akkor Arany (másik csoda számomra) is "letette a lantot"...
Pupu! Megint terelsz. 🤣🤣
Kedves góbé! Sokan tudták már akkor is és sokan tudják ma is. Szerintem mi nem csak kapizsgáljuk, hanem pontosan tudjuk, hogy milyen a magyar. Márai, Bibó, Kertész is tudták. Le is írták. Meg is jelent nyomtatásban. És mégis itt tartunk...
Kedves Pupu! Távol áll tőlem, hogy nézeteidet megváltoztassam, de ha van kedved nézd meg a Friderikusz podcaston Sz. Bíró Zoltánnal a beszélgetést. Elvileg ma este kerül fel. Ez is egy nézőpont az Ukrajna- Oroszország háborúról, nem csak Bartusé van, ha már az nem tetszik. Érdemes több szemszögből megvizsgálni, persze az igazi szemszög az ukrán és orosz népé lenne, de a politikusok nemigen veszik figyelembe a nép véleményét. Persze a csútit és mp-t kivéve, mert ők a nép barátai és konzultálnak. :))))
Kedves Bubu64, köszönöm a javaslatot, természetesen meg fogom nézni, de itt is megemlíteném, hogy ez a harc nem ukrán-orosz harc, - ami egyébként olyan, mintha Magyarország hadat viselne Szabolcs-Szatmár ellen, esetleg túltengene a palóc identitás Sajgótarján környékén.
A harc a nagyhatalmak között folyik a világ újrafelosztásáért és az egypólusú világrendszer megszüntetéséért, a nyersanyagkincsekért, a piacért.
Ez látszik Trump jelenlegi politikai mozgásából is, - ha nem megy fegyverrel, majd megy üzletileg, a
lényeg az oroszok meggyengítése és hozzáférés Ukrajna ásványkincseihez.
A pénz beszél, a politikus meg a tolmács, aki szebben tudja elmondani, hogy miért jó az, ha egy népet kirabolnak...
:O)))
Megjegyzés küldése