Ülünk és hálatelt szívvel gondolunk arra, aki kitalálta ezt az intézményt.
Csend van, - legalábbis viszonylagos csend, - csak a legtrükkösebb médiabajnokok és kampányvitézek vágnak még egy-egy megkésett tőrt az ellenfél hátába kulturális vagy bűnügyi hírnek álcázva, de velük sem törődik nagyon már senki.Holnap elmegy szavazni a pártkatona, a pártja iránt elkötelezett szavazó, elmennek a még talpon maradt jelöltek rokonai és ismerősei, elmennek azok, akik ebből elvi kérdést csinálnak maguknak és elmegy néhány olyan ember is, aki tisztában van vele, hogy mi a tétje a holnapi napnak.
Meglátjuk, - holnap estére ha okosabbak nem is, de mindenképpen tájékozottabbak leszünk, - tudni fogjuk, hogy milyen összetételű parlamentet nézegethetünk a következő években...
Hát akkor most valami közömbös téma kellene, - legyen talán ez a média.Elszörnyedek, mikor megnézem, elolvasom, hogy mit művel a mai magyar médiamunkások túltengő többsége szegény jó Daróczi Dávid halála körül.
Hogy belegyalogolnak a halott és szerelme legtisztább érzelmeibe, tekintet nélkül arra, hogy kettejük közül az egyik még közöttünk van, rá se hederítve a magánszféra szentségére, fikarcnyi mértéktartást sem tanusítva, - ez már fel se tűnik.
Nem ez az első eset, nincs az ügynek precedensjellege, százszor és ezerszer megtörtént már ez a "szabad sajtó" nagyobb dicsőségére, - szinte már el is felejtette az ember az empátia vagy az etika kifejezéseket a sajtó szóval konnotációban, - húsz év elég volt ahhoz, hogy megértsük: első az eladott példányszám, a nézettség, a kattintás, - a többi még másodlagos szempont sem lehet.
A tömeg izléséhez kell igazodni, azt pedig a tömeg legostobább és leggusztustalanabb tagjainak ízlése determinálja.
Olyasmit, hogy az írott szó vagy a bemutatott kép nevelni, vagy szépre, jóra tudna orientálni, már régen elfelejtették vagy meg sem tanulták azok, akik ma a média irányítói.
A sajtó robotosai pedig skrupulusok nélkül kiszolgálják őket.Ha ez csak a bulvár-médiára lenne igaz, szemem se rebbenne, hiszen aki szexshopba megy vásárolni, az ne csodálkozzon, ha méretes műpéniszt nyomnak a kezébe, de sajnos ma már a politikai sajtótól kezdve a közszolgálati csatornákig minden elbulvárosodik, ha úgy tetszik, a teljes magyar média lemegy kutyába.
Bizonyára nagy a verseny, bizonyára fontos benne a helytállás, de lassacskán ott tartunk, hogy alig van olvasható újság, nézhető műsor meg tán nincs is.Aztán itt van a netes portálok egykaptafára készült sora, melyek újságírói - ha ugyan megérdemli egyikük-másikuk ez a megnevezést - szintúgy ugyanarra a kaptafára készítik ugyanazokat a manírokat alkalmazó, jópifiskodó írásaikat, felületességükkel ráverve egy kört még a bulvármédia virtuózaira is.
Félreértés ne legyen, pontosan tudom, hogy olyan lapot kell csinálni, amelyiket olvasnak és olyan televízióműsort, amit néznek a nézők, de azt hiszem, most éppen a ló túloldalán tartózkodik a magyar média. Lassan olyan étteremhez kezd hasonlítani, ahol az étlapon bár százféle étel van, de bármelyiket rendeli, csak ugyanazt az előregyártott moslékot kapja a vendég, legyen bármi is az adott étel megnevezése.
Persze a média ma átmeneti állapotban van, - ballagunk az interaktivitás felé, - a néző, olvasó bele fog pofázni a tartalomba, sőt talán ő fogja szolgáltatni is a tartalmat és az újságíró mint foglalkozás elfoglalja méltó helyét a múzeumban, közvetlenül a gépírónő mellett.
Elgondolkodtam ezen a blog-dolgon is, - lehet, hogy valamilyen formában ez vezet a jövő médiája felé?Lehetséges lesz, hogy felnő egy generáció, amelynek tagjait majd jobban érdekli az, amit saját maga választ ki a tengernyi kínálatból, mint amit központilag elézúdítanak?
Vagy elkényelmesedik és megelégszik azokkal az információkkal, melyeket különféle manipulatív technikákk alkalmazásával a fejükbe tömnek?Hová vezet a mai helyzet és mi ma például az én felelősségem?
Vagy a felelősséget áthárítottam az olvasóra, mondván - te választottad, akkor most viseld is a következményeit, ha ostobaságok magvait hintettem el a lelkedben?
Érdekes kérdések ezek és jó lenne a jövőbe látni, mert egy alapelv azért soha nem fog megváltozni, - nevezetesen az, hogy az információ hatalom.Ki lesz a birtokában, ki fogja befolyásolni a hozzáférést, hogy lehet biztosítani ebben mindenki számára a demokratikusan egyenlő esélyeket?
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgZQgjREXURci7Zo2R5Hw5J4C0e64a_SivWs3r6MAgr3CJ1fFd5ASWTU8TG9_VPKCYMds4bngBwDcJcZkJF8me-PZm2KIhyrKfTYtdCn5SkVvZTjoJN_Y1Ul4oY_r4vdYQhR51rD3hUiwQ/s200/m%C3%A9dia.jpg)
Sok múlik persze rajtunk is, - mit tűrünk el?
Ma még az internet ad némi lehetőséget ennek behatárolására.
De vajon meddig?
Tudhat erre ma valaki választ adni?
Nemigen hiszem...
:O)))
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése